Już od 30 lat Świeca Caritas towarzyszy polskiej wigilii - wspiera Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Portal TV Republika, wch 03-12-2023, 16:15
Artykuł
Caritas

Trzy dekady temu Caritas Polska zainaugurowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji. Jej nieodłącznym elementem jest Świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD), zapoczątkowane w 1994 r., połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących. W tym roku Caritas przygotowała 1,5 mln świec, które rozprowadzane są w parafiach w całej Polsce.

— Tak jak pusty talerz przy stole czekający na ubogich, świeca przypomina nam, że są ludzie samotni, głodni, dla których nie ma miejsca — powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Od lat akcję wspiera Para Prezydencka. — Stało się już tradycją, że w okresie przedświątecznym wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – i również Państwa gorąco do tego zachęcamy. W święta Bożego Narodzenia szczególnie mocno pragniemy radości i pokoju – nie tylko dla nas samych i naszych bliskich, ale dla wszystkich – w tym dla najmłodszych, którzy tak niecierpliwie czekają na świąteczne prezenty. Pamiętajmy, że są wśród nas dzieci, dla których powodem do wielkiej radości może być nowa odzież, kompletna wyprawka szkolna czy regularny ciepły posiłek — mówią Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Jak dodał Dyrektor Caritas Polska, środki ze sprzedaży tegorocznej świecy wesprą Wakacyjną Akcję Caritas, placówki edukacyjno-opiekuńcze, warsztaty w świetlicach środowiskowych i zapewnią stypendia dla dzieci. Wsparcie otrzymają również hospicja dla dzieci, ośrodki interwencji kryzysowej dla kobiet i domy samotnej matki. Trafią także do beneficjentów programu Uratujecie Się potrzebujących leczenia ratującego zdrowie i życie.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?
Odbierając Świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
Dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane stronie caritas.pl/swieca

Źródło: kai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy