Jesteś rannym ptaszkiem – możesz być anorektykiem

Portal TV Republika 08-01-2024, 05:00
Artykuł
facebook.com

W analizie genetycznej naukowcy powiązali ryzyko rozwoju anoreksji z byciem tzw. skowronkiem, czyli tendencją do wczesnego wstawania. Z chorobą wiąże się także bezsenność.

Anoreksja częściej występuje u tzw. skowronków, czyli osób, których zegar biologiczny nakłania ich do wczesnego wstawania i wczesnego zasypiania” – donoszą badacze z amerykańskiego Massachusetts General Hospital (MGH) (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2813601). Zauważyli oni też związki między anoreksją i bezsennością.

Za pomocą tzw. randomizacji mendlowskiej naukowcy sprawdzili korelacje między obecnością genów decydujących o chronotypie „skowronka” oraz genów sprzyjających anoreksji. Znaleźli związek, który może działać w obie strony – bycie rannym ptaszkiem może sprzyjać chorobie lub anoreksja może skłaniać do wczesnego wstawania. Genetyczne ryzyko anoreksji sprzyjało jednocześnie bezsenności.

Nasze odkrycie wskazuje, że anoreksja to zaburzenie powiązane z porannym wstawaniem, w przeciwieństwie do większości innych zaburzeń psychicznych powiązanych z porą wieczorną. Potwierdza też ono wcześniejsze wyniki pokazujące związki między anoreksją i bezsennością” – mówi prof. Hassan S Dashti, autor pracy opublikowanej w czasopiśmie „JAMA Network Open”.

Niestety, nie ma wielu opcji leczenia anoreksji – podkreślają naukowcy. A przy obecnych metodach, u około 50 proc. chorych dochodzi do nawrotów. Jedna z przyczyn tego stanu rzeczy to słabe zrozumienie przyczyn schorzenia. Jednocześnie znajduje się ono na drugim miejscu wśród wszystkich zaburzeń psychiatrycznych pod względem śmiertelności. Niezbędne jest więc poszukiwanie nowych sposobów zapobiegania i leczenia anoreksji – podkreślają naukowcy.

Odkrycie pośrednio może w tym pomóc. „Kliniczne implikacje naszego odkrycia są jeszcze niejasne. Jednak uzyskane przez nas wyniki mogą pomóc w kolejnych badaniach metod prewencyjnych i terapeutycznych opartych na oddziaływaniu na zegar biologiczny” – mówi główna autorka publikacji Hannah Wilcox.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy