Jednorazowe e-papierosy na celowniku rządu. Kiedy będzie obowiązywał ich zakaz?

Portal TV Republika/jb 17-02-2024, 08:15
Artykuł
Canva.com

Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzimy zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji - powiedział dziś wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Podkreślił, że jest za całkowitym zakazem jednorazowych e-papierosów.

Konieczny pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o to, kiedy może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, odpowiedział: "Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji, ponieważ mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym, wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi, wśród ludzi, którzy kupują chętnie te wybory, dla których ich cena jest w miarę przystępna".

Zauważył, że urządzenia przykuwają uwagę kolorami, zapachem i smakiem. "Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu i to bardzo złego, groźnego nałogu i to jeszcze w młodym wieku" - podkreślił.

"Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy to tutaj w moim odczuciu jedynie zakaz i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu, bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów" - podkreślił wiceszef MZ.

"Pewnie jak już będziemy to prawo wprowadzali, to nie będzie to jeden przepis zakazujący tylko sprzedaży tych jednorazowych e-papierosów, tylko przy okazji też poruszymy inne kwestie antynikotynowe" - zapowiedział.

W środę minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e- papierosów. Oceniła, że "te papierosy to rzeczywiście plaga". "Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi; w Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów" – przekazała Leszczyna.

Najnowszy raport Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych pokazał, że w ostatnim roku sprzedaż jednorazowych e-papierosów wzrosła o 300 procent, a zdecydowana większość "nabywców" to dzieci. 95 procent jednorazowych e-papierosów smakowych pochodzi z Chin. Ich skład nie jest znany, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia nastolatków.

Źródło: PAP, polskieradio24.pl,portal X

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy