Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w obronie polskiego „czarnego złota”

Artykuł
flickr/oasty40/CC By 2.0

Znak towarowy Polski Węgiel będzie prawnie chroniony w UE. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla starała się o to przez rok. Teraz IGSPW zamierza utworzyć sojusz handlowców i wesprzeć polski węgiel na rodzimym rynku.

Nadawany przez Izbę znak ma być gwarancją dla klientów, że na danym składzie leży tylko węgiel z polskich kopalni. Ma też być znakiem jakości surowca – pisze „Rzeczpospolita”. – Od tej pory żaden importer nie będzie mógł stosować niedozwolonych praktyk na rynku w zakresie ukrywania źródła pochodzenia węgla. Będziemy konsekwentni w wykrywaniu i eliminowaniu takich patologii. Górnictwo polskie uzyskało oręż w walce o porządkowanie rynku i ograniczenie napływu węgla ze Wschodu – mówi "Rz" Adam Gorszanów, prezes IGSPW.

Znak Polski Węgiel ma być bronią w walce z jego głównym konkurentem – coraz bardziej popularnym i wciąż tańszym surowcem z Rosji.

Ministerstwo gospodarki tłumaczy, że wciąż wysoka cena polskiego „czarnego złota” związana jest m.in. z obecnością pośredników i brakiem sieci państwowych składów.

Tymczasem dystrybutorzy polskiego węgla proponują wprowadzenie w kraju certyfikacji paliw i sprzedawców węgla – pisze „Rz”. Wskazują też na konieczność zmian w prawie zamówień publicznych, ponieważ kryterium najniższej ceny faworyzuje węgiel importowany.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy