Igrzyska olimpijskie 2036 w Polsce? Rozpoczynamy starania - zapowiada prezydent Duda

Portal TV Republika, wch 27-09-2023, 19:30
Artykuł
PAP

Jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - ogłosił w środę w Zakopanem prezydent Andrzej Duda. Prezydent bierze udział w Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023.

Podczas Kongresu wspominał m.in. organizowane przez Polskę i Ukrainę Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012.

"Było to bardzo ważne dla nas, przełomowe sportowe wydarzenie. Podjęliśmy się w związku z tym zorganizowania nie tylko w jednej dyscyplinie sportowej, jaką jest piłka nożna, ale szerzej, właśnie w różnych dyscyplinach sportowych, w tym roku Europejskich Igrzysk, one także były wydarzeniem udanym" - ocenił prezydent.

"To wszystko skłoniło nas wobec również i zaawansowanych realizowanych planów inwestycyjnych w naszym kraju do tego, aby podjąć starania o największe możliwe sportowe wydarzenie, jakie jest na świecie, a mianowicie o letnie igrzyska olimpijskie. Chcę z tego miejsca ogłosić po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem polskiego Komitetu Olimpijskiego, z panem ministrem sportu, jego współpracownikami, ze stroną rządową, że jest nasza ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - ogłosił w środę prezydent.

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury do organizacji igrzysk 2036 roku: meksykańska (Guadalajara-Meksyk-Monterrey-Tijuana), indonezyjska (Nusantara) i turecka (Stambuł).

Rywalizację o prawo goszczenia największej sportowej imprezy globu rozważają też Egipt (Kair), Korea Płd (Seul), Indie (Ahmedabad), Katar (Dauha), Węgry (Budapeszt), Włochy (Florencja-Bolonia), Dania (Kopenhaga), a z pomysłu wspólnej organizacji - w stulecie igrzysk w Berlinie - nie rezygnują też Niemcy i Izrael.

Najbliższe igrzyska letnie odbędą się w przyszłym roku w Paryżu, a dwie kolejne edycje w Los Angeles (2028) i australijskim Brisbane (2032).

Do tej pory Polska tylko raz starała się o prawo przeprowadzenia igrzysk - w 2006 roku zimowa olimpiada mogła gościć w Krakowie i Zakopanem, ale członkowie MKOl w głosowaniu już w pierwszej turze postawili na Turyn.

Andrzej Duda wyliczał, że w całym kraju mamy obecnie 5 tys. km dróg ekspresowych i autostrad, zaś najpóźniej do 2033 r. będzie ich 8 tys. km. "To będzie bardzo poważna jak na rozmiary naszego kraju sieć połączeń, która umożliwi sprawne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy najważniejszymi ośrodkami" - podkreślił.

"Jesteśmy przekonani, że do tego czasu będzie już gotowy Centralny Port Komunikacyjny, będziemy mieli supernowoczesne, wielkie lotnisko wraz z siecią połączeń kolejowych. Pod względem infrastrukturalnym, komunikacyjnym powinniśmy być w stu procentach gotowi do przeprowadzenia tak wielkiego przedsięwzięcia" - oświadczył prezydent.

"Pozostaje nam do uzupełnienia to, co konieczne od strony sportowej, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także i pod względem przygotowań olimpijskich. Mam nadzieję, że okres 13 lat od tej strony będzie dla nas wystarczający" - dodał.

Andrzej Duda poinformował również, że "dosłownie w najbliższych dniach przygotuje stosowny list do przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha".

"Przekażę ten list na ręce prezesa naszego Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który udaje się na spotkanie z przewodniczącym MKOl. Dokładnie 6 października panowie mają zaplanowane spotkanie. Ten list zostanie przez prezesa PKOl własnoręcznie przekazany na ręce przewodniczącego MKOl" - mówił prezydent. Prezesem PKOl jest obecnie Radosław Piesiewicz.

"Wierzę w to, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku otrzymamy" - zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że będzie patronował tym przygotowaniom. "Obiecuję tutaj swoje osobiste zaangażowanie w to, abyśmy otrzymali możliwość przeprowadzenia Letnich Igrzysk Olimpijskich" - dodał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy