Holandia: Państwo nie płaci rodzinom przyjmującym uchodźców z Ukrainy

Portal TV Republika 22-09-2023, 11:40
Artykuł
facebook.com

„Holendrzy goszczący w swoich domach uchodźców wojennych z Ukrainy nie otrzymują od swego państwa żadnego wsparcia. Część samorządów oceniło, że jest to niesprawiedliwe i wprowadza różne formy wsparcia” - twierdzi portal RTL Nieuws.

Od półtora roku rodziny goszczą Ukraińców na terenie całego kraju. Nie dostają za to żadnych pieniędzy” – czytamy na portalu, który zauważa, że „dla części rodzin jest to duży wysiłek finansowy ze względu na wysokie ceny prądu i gazu”.

Pomimo braku pomocy państwa część samorządów sama organizuje pomoc dla Holendrów, którzy przyjęli uchodźców z zaatakowanego przez Rosję kraju. Na przykład gmina Alphen aan den Rijn w centralnej Holandii wypłaca po 42 euro miesięcznie na każdego Ukraińca goszczonego przez holenderskie rodziny, a samorząd Ooststellingwerf na północy kraju tuż przed wakacjami przekazał każdej goszczącej rodzinie 2,4 tys. euro.

Na początku września w Holandii zarejestrowanych było 98 tys. uchodźców z Ukrainy. Większość z nich, 81 tys., przebywa w miejskich schroniskach. Pozostali zatrzymują się u znajomych, krewnych lub u holenderskich rodzin.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy