Hiszpański europoseł: w Polsce trwa atak na opozycję, niewidziany od czasu stanu wojennego w 1981 r.

portal tvrepublika.pl 11-01-2024, 13:00
Artykuł
X/@Jorgebuxade

Jak ocenił w oświadczeniu eurodeputowany hiszpańskiej konserwatywnej partii VOX Jorge Buxade, proszony o komentarz do zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, w Polsce mamy do czynienia z wydarzeniami bez precedensu w okresie demokratycznym; trwa tam atak na opozycję, jakiego nie widziano od czasu stanu wojennego wprowadzonego przez reżim komunistyczny w 1981 roku.

"Jako VOX potępiamy atak na opozycję w Polsce przeprowadzoną przez rząd Donalda Tuska. Nalot na Pałac Prezydencki w celu aresztowania dwóch byłych ministrów opozycji, którzy zostali już ułaskawieni na mocy prezydenckiej prerogatywy zatwierdzonej przez Sąd Najwyższy, jest atakiem na praworządność i podział władzy. Do tego dochodzi atak na telewizję publiczną, zawieszenie transmisji i nielegalne zwolnienie kierownictwa mediów państwowych. Wydarzenia te są bezprecedensowe w okresie demokratycznym i stanowią atak na opozycję, jakiego nie widziano od czasów stanu wojennego wprowadzonego przez reżim komunistyczny w 1981 roku" - oświadczył Buxade, który w Parlamencie Europejskim jest członkiem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), współtworzonej m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość.

Hiszpański polityk wyraził zaniepokojenie "atakiem na instytucje i rządy prawa w Polsce". Jewgo zdaniem jeszcze bardziej niepokojące jest to, że działania te podjął rząd "kierowany przez partię (będącą członkiem) Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przy przychylnym milczeniu Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen".

"Ale można się tego spodziewać po rządzie utworzonym w sojuszu z socjalistami i komunistami. W Hiszpanii aż nazbyt dobrze znamy lekceważenie prawa i konstytucji przez socjalistów i komunistów. To samo jest dobrze znane w Polsce. Wierzymy, że Polacy i ich instytucje będą w stanie powstrzymać ten zamach stanu" - podsumował Buxade.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca 2023 roku Izba Karna SN, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Komenda Stołeczna Policji potwierdziła we wtorek wieczorem zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika, którzy przebywali w tym momencie w Pałacu Prezydenckim.

Nie będziemy się wypowiadać na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich UE - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany o zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika.

Źródło: portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy