Hiszpania zakończyła ewakuację z Kabulu. Król odwiedził obóz dla uchodźców

Artykuł
Król Filip VI z wizytą w obozie dla uchodźców
Fot. PAP/EPA/Chema Moya

Hiszpania sprowadziła do sobotniego popołudnia 2206 osób z Afganistanu. W sobotę z częścią ewakuowanych z Kabulu spotkał się król Filip VI, który odwiedził obóz dla uchodźców w podmadryckiej bazie wojskowej w Torrejon de Ardoz.

Monarcha podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w ewakuację afgańskich współpracowników hiszpańskiej armii oraz ich rodzin. Przypomniał, że oficjalnie misja ta została zakończona w piątek.

Królowi podczas wizyty w Torrejon de Ardoz towarzyszył premier Pedro Sanchez oraz kilku ministrów.

Do Hiszpanii trafiło 2206 Afgańczyków

Z szacunków hiszpańskiego rządu wynika, że dotychczas w ramach ewakuacji Madryt sprowadził z Afganistanu 2206 osób, w tym hiszpańskich dyplomatów. Ponad 2100 osób z grupy ewakuowanych stanowią afgańscy uchodźcy.

W sobotę rano w bazie pod Madrytem przebywało łącznie 800 obywateli Afganistanu. W ciągu dnia część z nich ma zostać skierowana do innych regionów Hiszpanii.

USA zapowiada relokację uchodźców

Poza Torrejon de Ardoz afgańskich uchodźców odbierają też dwie amerykańskie bazy wojskowe w położonej na południu kraju Andaluzji: Rota i Moron. W piątek rano w Rocie wylądował amerykański samolot z 400 afgańskimi współpracownikami wojsk USA oraz ich rodzinami.

Władze USA zobowiązały się, że w pierwszej połowie września odbierze z obu andaluzyjskich baz wojskowych do 4000 Afgańczyków, bądź skieruje ich do innych państw sojuszniczych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy