„Hiena Roku 2023” dla Overbeeka i Gutowskiego - za wyjątkowo... obrzydliwe szczucie na Jana Pawła II i Polaków!

portal tvrepublika.pl 02-06-2023, 18:00
Artykuł
Franek Vetulani CCA-SA 4.0 via Wikipedia Commons//instagram.com/marcin_gutowski_tvn24

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) ogłosiło przyznanie tytułów „Hien Roku 2023”. Według zarządu, zasłużyli na nie: Marcin Gutowski - autor reportażu „Franciszkańska 3” emitowanego w TVN24 oraz Ekke Overbeek - autor książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” wydanej przez wydawnictwo Agora. W tym miejscu należy zaznaczyć, że tytuł „Hiena Roku” jest przyznawany przez SDP tym dziennikarzom, którzy wykazali szczególną nierzetelność, a także lekceważenie zasad etyki dziennikarskiej. Szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP dr Jolanty Hajdasz w szczegółowej analizie wykazała również przykłady manipulacji zawartych zarówno w telewizyjnym pseudo-reportażu „Franciszkańska 3” i książce „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”.

Jak ocenia SDP - „śledztwo dziennikarskie” przeprowadzone przez Gutowskiego i Overbeeka opiera się na ahistorycznej interpretacji oraz ocenie materiałów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, które obecnie znajdują się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej.

Zarząd Główny SDP zdecydował, że Overbeek i Gutowski otrzymują niechlubny tytuł „Hieny Roku 2023” za niewiarygodne i nierzetelne, niezgodne z etyką dziennikarską i zasadami dziennikarskiego profesjonalizmu oraz warsztatem badań historycznych, publikacje atakujące św. Jana Pawła II.

"Śledztwo dziennikarskie” przeprowadzone przez Marcina Gutowskiego i Ekke Overbeeka to ahistoryczna interpretacja i ahistoryczna ocena materiałów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa znajdujących się dziś w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Zdarzenia i dokumenty omawiane w w/w publikacjach dobrane są jednostronnie, a dane osób mających być kluczowymi świadkami w tej sprawie są mimo upływu lat zanonimizowane i przez to niewiarygodne. Dziennikarze Marcin Gutowski i Ekke Overbeek nie przeprosili do tej pory za fundamentalne błędy w swoich publikacjach i nie odnieśli się do miażdżącej krytyki, jaka pojawiła się w mediach po publikacji zarówno reportażu, jak i książki ich autorstwa”, brzmi uzasadnienie.

Szczegółową analizę manipulacji zawartych w reportażu telewizyjnym „Franciszkańska 3” i książce „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” omówiła dr Jolanty Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP.

Omówienie mogą zobaczyć Państwo TUTAJ.

Źródło: sdp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy