Graś: Koalicja jest silna, zwarta i gotowa, nie będzie żadnych gwałtownych decyzji

Artykuł
Flickr.com/PlatformaRP/CC

Zarząd PO poruszył sprawę afery taśmowej i zbliżających się debat w Sejmie nad wnioskami PiS - o konstruktywne wotum nieufności wobec premiera oraz w sprawie odwołania szefa MSW. - Koalicja jest zwarta, silna i gotowa. Nic nie świadczy o tym, żeby czekały nas tutaj jakieś gwałtowne ruchy, czy decyzje - mówił Paweł Graś jeszcze przed posiedzeniem zarządu.

Platforma jest spokojna o wynik obu głosowań. - Koalicja jest w tej sprawie spójna, jesteśmy zdecydowani i gotowi bronić rządu w każdej takiej trudnej sytuacji - zapewnił po posiedzeniu zarządu szef klubu PO Rafał Grupiński.

Podobnie uważa sekretarz generalny PO Paweł Graś. - Koalicja jest zwarta, silna i gotowa, wszyscy rozumieją ten trudny czas i trudny moment, który nadszedł dla PO i dla koalicji, ale nic nie świadczy o tym, żeby czekały nas tutaj jakieś gwałtowne ruchy, czy decyzje - mówił Graś jeszcze przed posiedzeniem zarządu.

Politycy PO zwracali ponadto uwagę, że tak do odwołania ministra, jak i całego rządu w Sejmie potrzebna jest bezwzględna większość 231 głosów. - I to strona wnioskująca musi zebrać wymaganą większość - zaznaczył lider podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.

Oba wnioski PiS - o konstruktywne wotum nieufności i dotyczący odwołania Sienkiewicza mają być rozpatrywane w Sejmie w najbliższą środę.

Listy samorządowe PO do końca września. Kandydaci do Senatu już za tydzień

Zarząd PO dał strukturom regionalnym czas do początku września na zatwierdzenie list w listopadowych wyborach samorządowych. Ustalił też, że kandydaci w wyborach uzupełniających do Senatu zostaną zatwierdzeni na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Podczas środowego posiedzenia zarządu szefowie struktur: śląskiej, świętokrzyskiej i mazowieckiej przedstawili wstępne propozycje kandydatów Platformy we wrześniowych wyborach uzupełniających do Senatu.

Chodzi o trzy okręgi wyborcze: nr 73 - obejmujący Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki; nr 82 - obejmujący pięć świętokrzyskich powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki oraz nr 47, który obejmuje powiaty: garwoliński, miński i węgrowski.

W pierwszych dwóch okręgach wybory są konieczne, ponieważ w majowych wyborach do europarlamentu dostało się dwoje senatorów PiS: Bolesław Piecha (Śląsk) i Małgorzata Gosiewska (Świętokrzyskie); na Mazowszu zmarł z kolei senator Henryk Górski (również PiS). Wstępnym kandydatem w okręgu w Świętokrzyskiem jest poseł PO Zbigniew Pacelt, a na Mazowszu - burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk. Kandydata nie ma jeszcze w Rybniku.

Ostateczne kandydatury mają zostać zatwierdzone na posiedzeniu zarządu PO w przyszłym tygodniu.

Jeśli chodzi o wybory samorządowe, władze Platformy wydłużyły - na prośbę części struktur regionalnych - termin na zatwierdzenie list kandydatów.

- Uznaliśmy, że warto dać więcej czasu w tym dla nas nie najłatwiejszym okresie politycznym więcej czasu na rozmowy strukturom i przygotowanie kandydatów - zaznaczył Tyszkiewicz.

Władze poszczególnych regionów PO pracują już nad obsadą list, działają też lokalne sztaby wyborcze. Jeśli chodzi o największe miasta, PO będzie wspierać swoich dotychczasowych prezydentów m.in. Hannę Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Hannę Zdanowską w Łodzi, Pawła Adamowicza w Gdańsku, Rafała Bruskiego w Bydgoszczy, czy Krzysztofa Żuka w Lublinie.

PO ma też kilku nowych kandydatów - w Opolu start zapowiedział b. wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz; w Radomiu - poseł Radosław Witkowski, a w Tarnowie - b. prezydent tego miasta Roman Ciepiela. W Krakowie małopolska Platforma podjęła decyzję o rozpisaniu prawyborów.

Jak poinformował lider małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, wstępną chęć startu w nich wyrazili: b. europoseł Platformy Bogusław Sonik oraz dwie radne Krakowa: Małgorzata Jantos i Marta Patena.

W kilku miastach prawdopodobne są porozumienia Platformy z prezydentami niezależnymi.

Tak jest m.in. we Wrocławiu, gdzie PO pracuje nad porozumieniem z Rafałem Dutkiewiczem, a także w Gdyni, gdzie rządzi Wojciech Szczurek i w Katowicach (prezydentem jest tam Piotr Uszok). Wiele wskazuje na to, że PO wystawi własnego kandydata przeciwko popularnemu włodarzowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu (może to być przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak).

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy