Gliński: Planujemy wprowadzenie darmowych biletów do muzeów dla młodzieży i seniorów

Portal TV Republika 25-09-2023, 12:30
Artykuł
gov.pl

„Chcemy np. wprowadzić darmowe bilety do narodowych instytucji kultury i muzeów, dla młodzieży i dla osób starszych” – przekazał w wywiadzie dla i.pl minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W jego ocenie, trzeba uporządkować i wzmocnić system promocji polskiej kultury za granicą.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wskazał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla portalu i.pl, że w przypadku trzeciej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości "chcemy powołać Narodową Agencję Rewitalizacji Dziedzictwa, czyli dopełnić systemowej zmiany w obszarze odbudowy i ochrony zabytków". Zauważył, że przez dwie kadencje PiS "zwiększyliśmy kilkukrotnie finansowanie programu ochrony zabytków".

Agencja – jego zdaniem – ma dopełnić system wsparcia państwa dla odnowy i odbudowy zabytków, które są "są najważniejszymi materialnymi pamiątkami naszej historii i ważnym źródłem naszej tożsamości – ale także potężnym kołem zamachowym polskiej gospodarki".

"Chcemy np. wprowadzić darmowe bilety do narodowych instytucji kultury i muzeów, dla młodzieży i dla osób starszych. Ponadto na pewno trzeba uporządkować i wzmocnić system promocji polskiej kultury za granicą – tu również mamy przygotowane rozwiązania" – zapowiedział minister. Odnosząc się do dalszego pełnienia swojej funkcji w przypadku trzeciej kadencji rządów PiS, Gliński zaznaczył, że wszelkie decyzje, w tym personalne, będą podejmowane po wyborach.

"Na pewno w kulturze jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia. Mam doświadczenie i przygotowanie, aby kontynuować tę misję. Ale jest za wcześnie, żeby w ogóle cokolwiek mówić. Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Najpierw musimy wygrać wybory, a później będziemy podejmować poważne decyzje dotyczące tego, jak ma wyglądać dalej zarządzanie i reformowanie Polski" – stwierdził szef MKiDN.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy