Facebook walczy z białoruskim reżimem. „Pokazuje polskie służby rzekomo naruszające prawa migrantów”

Artykuł
Fot. flickr/Master OSM 2011

Meta (dawniej Facebook) usunęła w swoich serwisach ponad 40 kont powiązanych z białoruskim KGB - dowiadujemy się z opublikowanego wczoraj raportu bezpieczeństwa.

Usunęliśmy 41 kont Facebooku, pięć grup i cztery konta na Instagramie na Białorusi, które były skierowane do odbiorców z Bliskiego Wschodu i Europy. Odkryliśmy ich aktywność w wyniku wewnętrznego śledztwa dotyczącego podejrzenia skoordynowanych, nieautentycznych zachowań w regionie, który monitorowaliśmy z uwagi na trwający kryzys na granicy Białorusi i UE, i powiązaliśmy je z białoruskim KGB - przekazała Meta w opublikowanym wczoraj raporcie bezpieczeństwa.

Za koordynowane nieautentyczne zachowanie (CIB, coordinated inauthentic behavior) Facebook uważa wszystkie opłaca kampanie, których celem jest manipulowanie opinią publiczną za pośrednictwem serwisów i aplikacji należących do koncernu. Firma dzieli tego typu zachowania na dwie grupy: motywowane finansowo i motywowane politycznie - tłumaczył w marcu 2020 PAP.

Manipulowali opinią publiczną

Z raportu wynika, że prowadzący konta podszywali się pod dziennikarzy i aktywistów z Unii Europejskiej, niekiedy z Polski czy Litwy. Mieli oni manipulować opinią publiczną, ukazując Polskę w świetle kraju, który narusza prawa migrantów.

„Fikcyjne osoby publikowały krytykę wobec Polskę w języku angielskim, polskim i kurdyjskim, zamieszczając także zdjęcia i wideo pokazujące polskie służby graniczne rzekomo naruszające prawa migrantów i porównujące traktowanie migrantów przez Polaków z innymi krajami” - czytamy.

Jako zdjęć profilowych wykorzystano obrazy twarzy wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji.

Źródło: polskatimes.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy