Ewakuacja w cieniu zamachów. „Jasne jest, że coś poszło nie tak”

Artykuł
Wczoraj z Kabulu ewakuowano 12,5 tys. osób
Fot. Twitter/@USMC

Departament Obrony USA podał, że mimo zamachu pod lotniskiem, wczoraj z Kabulu ewakuowano 12,5 tys. osób na pokładzie 89 samolotów. Rzecznik Pentagonu John Kirby dodał, że nadal pojawiają się wiarygodne informacje o zagrożeniu kolejnymi zamachami.

Podczas piątkowej konferencji resortu, Kirby stwierdził, że USA monitorują zagrożenie i podejmują  działania, by je zminimalizować. Rzecznik Pentagonu ocenił, że z afgańskich więzień wyszły w ostatnich tygodniach tysiące członków Państwa Islamskiego.

Dodał, że w odpowiedzi na czwartkowy atak na kabulskim lotnisku wojskowi dowódcy na miejscu podjęli działania, by we współpracy z talibami rozszerzyć kordon bezpieczeństwa wokół lotniska i zamknąć część dróg.

Kirby przyznał jednocześnie, że zamach świadczy o tym, że amerykańskie przygotowania były niewystarczające.

- Jasne jest, że coś poszło nie tak - dodał rzecznik.

Gen. William Taylor oznajmił, że USA posiadają obecnie w Kabulu wystarczające zdolności, by - w razie pojawienia się okazji - przeprowadzić atak odwetowy wobec przywódców Państwa Islamskiego, odpowiedzialnych za czwartkowy zamach. Zaznaczył przy tym, że takie możliwości będą także po wyjściu wojsk z Afganistanu.

Poinformował też, że według zebranej dotąd wiedzy, w Kabulu doszło tylko do jednego wybuchu, którego sprawcą był zamachowiec samobójca. Inni zamachowcy - ich liczba nie jest obecnie znana - otworzyli ogień w kierunku tłumu i żołnierzy.

Mimo stałego zagrożenia terroryzmem i czwartkowego ataku, akcja ewakuacyjna nadal jest w toku. W czwartek z lotniska ewakuowano kolejne 12,5 tys. osób w 89 lotach.

Gen. Taylor zapowiedział, że ewakuacja ludzi będzie miała priorytet nad sprzętem, część z którego zostanie zniszczona lub pozostawiona na miejscu. Dodał też, że cywile będą ewakuowani aż do ostatniego momentu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy