Euro 2020 dla początkujących. Krótki przewodnik po drużynach

Artykuł
Krótki przewodnik po EURO 2020 (zdj. ilustracyjne)
Fot. pixabay/Free-Photos

Pierwszy raz na EURO, nie wiesz, o co w tym wszystkim chodzi, nie masz pojęcia komu kibicować? Rozsiądź się wygodnie, a my postaramy się pomóc, ale przede wszystkim przygotuj się na prawdziwą piłkarską ucztę.

Mistrzostwa Europy UEFA są jak Mistrzostwa Świata, lecz rozgrywane jedynie pomiędzy europejskimi drużynami. Między 11 czerwca, a 11 lipca odbędzie się 51 meczów, zaczynając od fazy grupowej – rozgrywanej od 11 do 23 czerwca – istnego rzeki futbolu na żywo, z trzema meczami dziennie.

W fazie grupowej biorą udział 24 drużyny, które wcześniej w wyniku kwalifikacji dostały się do jednej z sześciu grup, których skład wybierany jest na drodze losowania. Każda drużyna gra z każdą inną drużyną z tej samej grupy, co oznacza, że konkretny zespół w tej fazie ma do rozegrania trzy mecze. Rozgrywki kończą się wyłonieniem dwóch najlepszych drużyn z każdej grupy, które następnie przechodzą do fazy pucharowej. Do tej fazy przechodzą również cztery najlepsze spośród sześciu drużyn, które w swojej grupie zajęły trzecie miejsce.

Prawdziwe emocje to faza pucharowa

Jednak to dopiero w fazie pucharowej gra nabiera prawdziwych rumieńców. Jest to walka o dalsze być albo nie być na mistrzostwach: zwycięstwo oznacza wejście na kolejny szczebel, przegrana – powrót do domu. Ostatecznie dwie drużyny, które utorowały sobie drogę do finału, zmierzą się na stadionie Wembley w Londynie.

Można cieszyć się rozgrywkami w dowolny sposób. Można po prostu oglądać mecze i podgrzewać atmosferę w jednym z 11 miast – gospodarzy. Jednakże podążanie za wybraną drużyną może być jeszcze lepszą zabawą. Jeśli twój kraj nie bierze udziału w rozgrywkach, możesz śledzić graczy ze swojego ulubionego klubu i towarzyszyć im w finałach.

Jeśli chcesz spróbować i znaleźć drużynę, która przykuwa twoją wyobraźnię, odpowiada twojej osobowości lub nosi ulubione kolory, zajrzyj do poniższego przewodnika po drużynach.

Austria
Niewiele krajów jest tak głodnych sukcesu, jak Austria. Ponad trzy dekady upłynęły, od ich ostatniego zwycięstwa podczas finałów FIFA w 1990 r. (2:1 w meczu ze Stanami Zjednoczonymi) i żadna drużyna nie rozegrała więcej finałów EURO bez zwycięstwa (6). Trener Franco Foda ma nadzieje to zmienić tego lata i powtarza: „Najwyższy czas!”. Czy stanie się to ich zwycięską mantrą?
Kolory: czerwony, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Holandia, Północna Macedonia, Ukraina

Belgia
Wspieraj czerwone diabły, a zabawa jest gwarantowana. Uzyskując najlepsze wyniki w kwalifikacjach, podczas których strzelili 40 goli w 10 zwycięskich meczach, Belgia ma na swoim koncie jedynie jeden poważny sukces. Czy potrafią dodać drugi 101 lat po zdobyciu złota na Olimpiadzie w 1920? Strzelec Romelu Lukaku ma nadzieję, że zgranie drużyny im pomoże, wyjaśniając: „Jeśli starasz się być coraz lepszym, a drużyna gra razem od długiego czasu, staje się to łatwiejsze”.
Kolory: czerwony, żółty
Przeciwnicy fazy grupowej: Dania, Finlandia, Rosja

Chorwacja
Chorwaci pojawią się po raz piąty na EURO – wielkie osiągnięcie dla kraju, który ma mniej niż pięć milionów mieszkańców. Zapomnijmy jednak o statystykach. Rzucające się w oczy koszulki w czerwono-białą szachownicę czynią z nich drużynę, którą musi zauroczyć każdego fana ceniącego styl.
Kolory: czerwony, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Czechy, Anglia, Szkocja

Czechy
Drużyna dla kibiców lubujących się w nerwach do ostatniej chwili. Czesi zwyciężyli we wszystkich trzech meczach z ich udziałem, które zostały rozstrzygnięte w konkursie karnych. Żadna inna drużyna nie może się pochwalić takim wynikiem, zaś strzał Antonina Panenki z 1976 r. w meczu z RFN wciąż pozostaje legendą.
Kolory: czerwony, niebieski
Przeciwnicy fazy grupowej: Chorwacja, Anglia, Szkocja

Dania
Uwielbiasz baśnie? Nawet Hans Christian Andersen nie wymyśliłby tej, która wydarzyła się w 1992, gdy Dania, która nie przeszła kwalifikacji, dostała się do finałów na dziesięć dni przed rozpoczęciem turnieju... i go wygrała. Instrukcje trenera Richarda Møllera Nielsena były – jak wspomina bramkarz Peter Schmeichel - „upewnijcie się, że nie zawstydzicie samych siebie”. Jednakże Dania od tego czasu przegrała 14 meczów na EURO – żadna drużyna nie poniosła tylu porażek.
Kolory: czerwony, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Belgia, Finlandia, Rosja

Anglia
Jeżeli
 koncentrujesz się tylko na zdobywaniu goli, powinieneś kibicować Anglii. Ich ósemka rozgrywających strzela średnio 5,38 goli na mecz – największa średnia spośród wszystkich krajów. Co więcej, drużyna Trzech Lwów grała w dziesięciu finałach, nie osiągając zwycięstwa, co jest również niecodziennym wynikiem. Czy – biorąc pod uwagę, że finałowe mecze odbędą się w Londynie – ich czas wreszcie nadszedł?
Kolory: biały, niebieski
Przeciwnicy fazy grupowej: Chorwacja, Czechy, Szkocja

Finlandia
Oczywisty wybór, dla tych, którzy cenią tworzenie historii – Finlandia zakwalifikowała się po raz pierwszy na mistrzostwa, zarówno EURO, jak i świata, po 33 nieudanych próbach. Znaleźli się jednak na EURO nie bez przyczyny, kwalifikując się z najwyższym odsetkiem zwycięstw (60 proc.) i średnią punktów za mecz (1,8) w historii kwalifikacji. Mimo to napastnik Teemu Pukki ledwie uwierzył, gdy ogłoszono ich udział w finałach EURO, mówiąc: „odjęło mi mowę. To chore. Udało nam się!”.
Kolory: biały, niebieski
Przeciwnicy fazy grupowej: Belgia, Dania, Rosja

Francja
Każdy fan utalentowanego, agresywnego futbolu i galijskiego ducha nie będzie się długo zastanawiał. Obecni mistrzowie świata to jego drużyna. Należy przypomnieć również, że na cztery przypadki, kiedy to drużyna wygrała pięć meczów podczas jednego EURO, trzy z nich przypadły w udziale Francji. Dodatkowo jest to szansa na drugie zwycięstwo na EURO dla trenera Didiera Deschampsa. Poprzednio udało mu się to w roku 2000 w roli gracza.
Kolory: niebieski, biały, czerwony
Przeciwnicy fazy grupowej: Niemcy, Węgry, Portugalia

Niemcy
Jedyny wybór dla kibiców kochających dobrze naoliwioną maszynę. Pojawią się już po raz 26 na mistrzostwach (EURO i MŚ). Trzykrotni mistrzowie Europy wyszli z fazy grupowej EURO siedem razy – żadnej innej drużynie się to nie udało. Na swoim koncie mają najwięcej zwycięstw (26) i najwięcej goli (72).
Kolory: biały, czarny
Przeciwnicy fazy grupowej: Francja, Węgry, Portugalia

Węgry
Nie może być trudniejszej grupy niż ta, w której znajdują się aż trzy drużyny, które zdobyły laur zwycięstwa na EURO i MŚ. Jednak te zwody uwielbiają czarne konie. Nie dalej jak w 2016 r. Węgry wyszły z grupy, niemal nokautując przyszłych zwycięzców — Portugalię — w meczu, który najprawdopodobniej był najlepszym meczem mistrzostw.
Kolory: czerwony, biały, zielony
Przeciwnicy fazy grupowej: Francja, Niemcy, Portugalia

Włochy
Uwielbiasz dreszczyk emocji podczas konkursu jedenastek? Włosi w tym celują. Pięć meczów z ich udziałem zakończyło się takim thrillerem. Byli również niepokonani w 40 meczach kwalifikacyjnych do EURO, poczynając od 2006 r. Na ich korzyść przemawia również to, że mecze fazy grupowej będą grali u siebie w Rzymie. „Te jedna podróż mniej” - skomentował trener włoskiej reprezentacji Roberto Mancini.
Kolory: niebieski, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Szwajcaria, Turcja, Walia

Holandia
Drużyna dla kibiców doszukujących się znaków losu. Jakkolwiek Holendrzy ponieśli porażkę w poprzednich kwalifikacjach do EURO i MŚ, ostatni ich comeback po przerwie zakończył się zwycięstwem w EURO ‘88. Jednak Trener Frank de Boer pozostaje skromy. „Belgowie są moim faworytem, za nimi podążają Francuzi, Hiszpanie i Niemcy. Gdy jesteśmy w szczytowej formie, możemy się porównywać z Anglią, Włochami i Portugalią” - skomentował.
Kolory: pomarańczowy, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Austria, Macedonia Północna, Ukraina

Macedonia Północna
Debiutant w EURO. Trener Igor Angełowski ma nadzieję, że powracający z emerytury Goran Pandew, pomoże wznieść się drużynie na poziom turnieju. 37-letni napastnik wrócił na murawę, by pomóc odbudować drużynę i zaliczył zwycięstwo w play-offach w Gruzji. „Chciałem pomóc chłopakom, ponieważ to młoda drużyna” - powiedział zawodnik z Genui.
Kolory: czerwony, żółty
Przeciwnicy fazy grupowej: Austria, Holandia, Ukraina

Polska
Jeśli
 wierzysz w Roberta Lewandowskiego i jego umiejętności, postaw na Polskę. Zawodnik Bayernu Monachium jest najlepszym graczem drużyny i mistrzem strzelców. Po kolejnym udanym sezonie w Bundeslidze, siły tego 32-letniego napastnika nie wykazują oznak zmęczenia. Był zwycięzcą i rekordzistą Ligi Mistrzów UEFA 2019/20 z 15 golami na koncie. Czy dorówna temu podczas EURO?
Kolory: biały, czerwony
Przeciwnicy fazy grupowej: Słowacja, Hiszpania, Szwecja

Portugalia
Rasowy koń turnieju i kraj z długim i klarownym rodowodem. Obecni mistrzowie Ligi Narodów UEFA wyszli z fazy grupowej EURO we wszystkich siedmiu turniejach, w których przyszło im wziąć udział. Nie ma więc powodów do zmartwień o ich promocję. Należy jeszcze wspomnieć o Cristiano Ronaldo. Ich grupa wygląda groźnie, lecz trener Fernando Santos powiedział: „przygotujemy się dobrze na to EURO i z silnym przeświadczeniem staniemy do walki o obronę tytułu”.
Kolory: czerwony, zielony
Przeciwnicy fazy grupowej: Francja, Niemcy, Węgry

Rosja
Chcesz zobaczyć drużynę odwracającą kierunek obrotu wskazówek zegara? Zwyciężając EURO, jeszcze jako ZSRR, w 1960 roku, Rosja poniosła porażkę we wszystkich 14 próbach powtórzenia wyczynu. Żaden europejski zwycięzca – zarówno EURO, jak i MŚ – nie miał tak długiego okresu posuchy, nie krępuj się więc, wspierając ich w przezwyciężeniu pecha ciągnącego się od 61 lat.
Kolory: czerwony, biały
Przeciwnicy fazy grupowej: Belgia, Dania, Finlandia

Szkocja
Łzawy wywiad z Ryanem Christie po play-offie, w którym Szkocja wygrała z Serbią karnymi, wzruszył wiele serc, a żywiołowe wykonanie hitu Baccary „Yes Sir, I can Boogie” w przebieralni drużyny zaskarbiło im miłość social mediów. Na swym pierwszym głównym turnieju od 1998 r. Szkoci zmierzą się ze swoimi sąsiadami z Anglii. Jeśli więc oczekujesz od futbolu wzruszeń, ci chłopcy są warci dopingu.
Kolory: niebieski, biały, żółty
Przeciwnicy fazy grupowej: Chorwacja, Czechy, Anglia

Słowacja
Słowacja
 pokazała klasę w poprzednich dwóch finałach, wychodząc z grupy w MŚ w 2010 i EURO 2016. Marek Hamšík był w obu składach i pozostaje źródłem inspiracji w wieku 33 lat. Jeśli cenisz dobre włosy i stylowy futbol, Słowacja jest dla Ciebie.
Kolory: biały, czerwony, niebieski
Przeciwnicy fazy grupowej: Polska, Hiszpania, Szwecja

Hiszpania
Wybór dla purystów. Królowie tiki-taki nie stracili nic ze swojej piłkarskiej filozofii, wygrywając dwa z ostatnich trzech EURO. W kwalifikacjach pozostali niezwyciężeni, mają największy odsetek

Źródło: uefa.com / TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy