Euro 2020. UEFA zmieniła logo na tęczowe

Artykuł
Organizacja twierdzi, że odrzucenie podświetlenia stadionu nie było decyzją polityczną
Fot. twitter/EURO2020

UEFA nie zgodziła się wczoraj na to, aby stadion Euro 2020. Wczoraj UEFA nie zgodziła się, by stadion w Monachium został podświetlony kolorami tęczy. Jednak dzisiaj organizacja sama zmienia swoje logo na tęczowe. W opublikowanym oświadczeniu europejska federacja przyznała, że czyni to z dumą.

Niemcy chcieli, aby podczas wczorajszego meczu ich reprezentacji z Węgrami stadion został podświetlony na tęczowe barwy. Zależało im na tym, aby mecz stał się symbolem walki na rzecz ideologii LGBT. UEFA nie wyraziła jednak zgody na podświetlenie stadionu w barwy tęczy.

Burmistrz Dieter Reiter Monachium, w którym odbywał się mecz Niemcy-Węgry, zaapelował, aby w geście protestu wobec nowego prawa na Węgrzech podświetlić stadion na tęczowo.

Reiter chciał wyrazić solidarność z osobami LGBT+ na Węgrzech. Nowe prawo, które uchwalił parlament w Budapeszcie, zakazuje dystrybucji materiałów dotyczących homoseksualizmu i transpłciowości w szkołach.

UEFA nie zgodziła się na ten gest. Organizacja powołała się na regulamin, który określa jednolity projekt stadionu, dając do zrozumienia że ma charakter polityczny. W Internecie pojawiły się liczne komentarze, a w mediach społecznościowych zawrzało. FC Barcelona zmieniła swój herb na tęczowy, jednak nie na kontach obsługujących arabskie kraje. Dzisiaj na barwy tęczy mają zostać podświetlone stadiony m.in. w Berlinie czy Kolonii.

UEFA zmienia logo

W dzisiejszym oświadczeniu UEFA poinformowała, że tęcza stanowi symbol tego, co federacja popiera i w co wierzy, czyli tolerancji bez względu na płeć, wyznanie czy pochodzenie.

- UEFA szanuje tęczę - napisano.

Organizacja oświadczyła, że decyzja o odrzuceniu podświetlenia stadionu nie była decyzją polityczną.UEFA zaznaczyła jednak, że za gest polityczny uznaje za to prośbę ze strony Niemców akurat przypadającą na mecz z Węgrami.

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii i zawodnik wicemistrza Francji - Paris Saint-Germain F.C. zapowiedział, że planuje założyć tęczową opaskę z hasłem „OneLove" podczas 1/8 finału Euro 2020.

- Jako zespół Oranje chcemy podkreślić, że stawiamy na wspólnotę. Jesteśmy przeciwni wszelakim formom wykluczenia i dyskryminacji. W ten sposób chcemy wspierać każdego, kto czuje się dyskryminowanym. I to w dowolnym miejscu na świecie - wytłumaczył.

banner_euro_750x200_00237_670_01

Źródło: EURO2020,BILD

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy