Euro 2020. Rozgrywki pełne emocji, ale i nowości

Artykuł
Przywilej goszczenia mistrzostw Europy należał wcześniej do jednego lub dwóch krajów
Fot. pixabay/Free-Photos

Największa rewolucja podczas Euro 2020 jest rozegranie mecyów w 11 krajach. Plan został ogłoszony już dziewięć lat temu.

- Po co zobowiązywać jeden kraj albo dwa do budowy 10 nowych stadionów, a do tego między innymi lotnisk. Według tego planu jeden stadion przypadłby na jeden kraj. Wszystko byłoby prostsze i tańsze - powiedział Michel Platini, który był prezydentem UEFA od 2007 do 2015 r.

W fazie grupowej reprezentacja Polski ustanowi rekord przemierzonych kilometrów. Biało-Czerwoni polecą dwa razy z Trójmiasta do rosyjskiego Sankt Petersburgu oraz raz do hiszpańskiej Sewilli. Miejsca te dzieli 4500 kilometrów.

W trakcie meczu, selekcjonerzy będą mogli przeprowadzać aż pięć zmian piłkarzy. Ma to na celu odciążenie zawodników w intensywnym okresie po piłkarskim lockdownie.

Co więcej, Unia Europejskich Związków Piłkarskich zdecydowała na poszerzenie kadr reprezentacji do 26 piłkarzy. Wcześniej ich liczba wynosiła 23. Decyzja została podjęta głównie ze względu na pandemię koronawirusa. Piłkarze będą regularnie testowani na jego obecność. Selekcjonerzy powinni być przygotowani na niespodziewane zmiany. W kadrze meczowej nadal będzie znajdować się 23 piłkarzy, ale ewentualni pozostali również mogą podróżować na mecze.

Podczas EURO 2020 rekordowa będzie również pula nagród. Wnosi ona 331 milionów euro, czyli o 40 mln euro mniej niż gdyby mistrzostwa odbyły się rok temu.

Jeżeli mistrz odniesie w Euro 2020 komplet wygranych, to jego federacja tylko w premiach od UEFA zarobi 31 milionów euro.

 

Źródło: sportowefakty.wp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy