Euro 2020. Kolejna tęczowa opaska na meczu

Artykuł
Fot.: KNVB

Kapitan holenderskiej reprezentacji w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy wystąpi w tęczowej opasce na znak wsparcia dla osób LGBT+. Tym samym, Georginio Wijnaldum idzie w ślady kapitana niemieckiej drużyny narodowej.

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii i zawodnik wicemistrza Francji - Paris Saint-Germain F.C., ma zamiar założyć tęczową opaskę z hasłem "OneLove" podczas 1/8 finału Euro 2020, do której Holendrzy awansowali z kompletem punktów.

- Jako zespół Oranje chcemy podkreślić, że stawiamy na inkluzywność i wspólnotę. Jesteśmy przeciwni wszelakim formom wykluczenia i dyskryminacji. W ten sposób chcemy wspierać każdego, kto czuje się dyskryminowanym. I to w dowolnym miejscu na świecie - oświadczył holenderski pomocnik. 

Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej KNVB wystosował dodatkowo oświadczenie, w którym czytamy, że: ,,Piłka nożna łączy ludzi na całym świecie. Różnice nie mają znaczenia, bo wszystkich nas łączy miłość do piłki nożnej. Kampanią OneLove chcemy pokazać, że jesteśmy za łączeniem, a zatem przeciwko wykluczeniu i dyskryminacji".

To nie pierwszy tego typu przypadek w tegorocznych rozgrywkach. Kapitan reprezentacji Niemiec Manuel Neuer występował już z tęczową opaską dwukrotnie. Mimo że, według regulaminu UEFA, stroje piłkarskie nie mogą zawierać treści politycznych, religijnych bądź rasowych, śledztwo w tej sprawie zostało umorzone. Organizacja uznała bowiem opaskę w barwach LGBT+ za ,,symbol użyty w dobrej sprawie”.

Władze Monachium, w którym rozegrać ma się mecz Niemcy-Węgry, chciały pójść o krok dalej. Burmistrz Dieter Reiter zaapelował o podświetlenie stadionu Allianz Arena w kolorach tęczy, aby w ten sposób zaprotestować przeciw nowemu węgierskiemu prawu, zakazującemu promowaniu w szkołach materiałów dotyczących homoseksualizmu i transpłciowości. UEFA nie wyraziła jednak na to zgody

Źródło: weszlo.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy