Dżihadyści z ISIS przebierają się ... za kobiety

Artykuł
TWITTER

Jak wynika z oświadczenia amerykańskich sił zbrojnych w Afganistanie (USFOR-A) członkowie Państwa Islamskiego starając się umknąć przed amerykańską ofensywą kontrterrorystyczną wykorzystują cywilów jako żywe tarcze oraz przebierają się w damskie stroje w celu ukrycia się wśród nich.

Oświadczenie opublikowane zostało po tym, jak w zeszłym tygodniu ujawniony został raport mówiący o tym, że w ataku powietrznym wymierzonym w Państwo Islamskie w Achin w Afganistanie zginęło 15 cywilów, a kolejnych 13 zostało rannych. W prowincji Nangarhar położonej na granicy z Pakistanem, w której położone jest Achin trwa ofensywa wspieranych przez USA Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa (ANDSF) walczących z Państwem Islamskim.

Według wypowiedzi dowódcy sił NATO w Afganistanie gen. Johna Nicholsona na terenie Afganistanu znajduje się nadal około 1200-1300 członków Państwa Islamskiego, pozostałych z pierwotnej liczby 3000 osób, zredukowanej dzięki wspólnym działaniom ANDSF i USFOR.

Gen. Nicholson zaznaczył, że Daesh (Państwo Islamskie) morduje niewinną ludność afgańską, w tym dzieci. Cywile wykorzystywani są przez terrorystów w charakterze żywych tarcz, podczas gdy ci poruszają się przebrani w stroje kobiece.

Przedstawiciele USFOR-A poinformowali, że nie mogą na razie wydać stanowiska w sprawie operacji wymierzonej w ISIS przeprowadzonej 28 września w prowincji Nangarhar, ponieważ nadal analizowane są dokumenty go dotyczące. Jednocześnie poinformowano, że każdorazowo podejmowane są wszelkie możliwe kroki w celu uniknięcia cywilnych ofiar takich działań. Operację potępiła misja ONZ w Afganistanie.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy bojownicy ISIS stosują stroje kobiecie do ucieczki. Podobne przypadki odnotowano wcześniej wcześniej między innymi w Iraku i Syrii.

Źródło: breitbart.com, ONZ

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy