„Dziennikarski poker". Poboży: Opozycja mówiła o otwarciu granicy i wpuszczeniu migrantów. To nasze przewidywanie się spełniły

Artykuł
Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo
Fot. SG

Gościem Tomasza Sakiewicza w programie „Dziennikarski poker" był Błażej Poboży, wiceszef MSWiA. W rozmowie poruszono temat kryzysu na granicy, który trwa już od sierpnia.

- Taktyka ewoluuje. Na początku mieliśmy do czynienia z masowymi próbami przedarcia na naszą granicę, np. w Kuźnicy. Każde kolejne takie próby były z mniejszą liczebnością. Działalność naszych służb pokazała, że ich taktyka okazała się być nieskuteczna - powiedział Poboży.

Jak powiedział wiceszef MSWiA, kryzys na granicy, to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

- Wiemy dokładnie kto, tym steruje. Jest to czytelne, ponieważ nie dbają o to już nawet funkcjonariusze białoruscy. Nie próbują się w jakiś sposób kamuflować - dodał.

- Opozycja mówiła o otwarciu granicy, wpuszczenia ich, a nasze przewidywanie się spełniły. My mieliśmy rację. Dziś odnotowaliśmy od 1 sierpnia najmniejszą liczbę przekorczeń granicy polsko-białoruskiej. To z pewnością konsekwencja warunków atmosferycznych, ale myślę, że również tego, że dużo migrantów decyduje się na powrót - oznajmił Poboży.

- Dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o cudzoziemcach mamy możliwość wystawić takiej osobie dokument, zakazujący wjazdu do strefy Schengen przez najbliższe 3 lata. Dzięki temu liczba skutecznych przekroczeń granicy jest pod naszą stałą kontrolą - dodał.

Dziś Straż Graniczna poinformowała, że granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 26 osób. Natomiast w Białowieży grupa 10 cudzoziemców siłowo forsowała granicę.

Z kolei od początku roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys. Natomiast od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy