Dwóch Białorusinów skazanych za szpiegostwo na rzecz Litwy

Artykuł
Kate Ter Haar /flickr.com/CC

Na 10 i 8 lat więzienia skazał białoruski sąd wojskowy dwóch obywateli Białorusi za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała państwowa agencja BiełTA, powołując się na białoruskie KGB.

Dwóch mężczyzn zatrzymano w marcu 2012 r. - Przeprowadzone przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) działania operacyjno-poszukiwawcze oraz śledcze pozwoliły uzyskać niepodważalne dowody ich przestępczej działalności – powiedział rzecznik KGB Artur Strech.

W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano „nośniki elektroniczne oraz inne przedmioty i materiały dowodzące ich szpiegowskiej działalności” – informuje KGB.

Wyrok zapadł w poniedziałek. Według ekspertów „materiały zgromadzone i przygotowane do przekazania litewskim służbom specjalnym to informacje stanowiące tajemnicę państwową Republiki Białoruś”.

Jeden ze skazanych to były wojskowy, który po odejściu ze służby w białoruskich siłach zbrojnych zamieszkał na Litwie. Według KGB „otrzymał od litewskiego wywiadu wojskowego zadanie utworzenia na Białorusi sieci agenturalnej, mogącej gromadzić informacje o funkcjonowaniu sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej”. Już jako rezydentowi litewskie służby specjalne udzieliły mu – twierdzi KGB – wsparcia finansowego na uruchomienie w Białorusi projektu komercyjnego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy