Drugi dzień szczytu NATO. Rozmowy o Afganistanie, Ukrainie i kolejne spotkania prezydenta Dudy

Artykuł
FOT. ANDRZEJ HRECHOROWICZ/ KPRP

W drugim, ostatnim dniu szczytu NATO, zaplanowano trzy sesje z udziałem szefów państw i rządów. Prezydent Andrzej Duda, podobnie jak w piątek, odbędzie szereg spotkań dwustronnych. Konferencję prasową, podsumowującą ustalenia warszawskiego szczytu Sojuszu, zaplanowano na godz. 17:00.

Pierwsze sobotnie rozmowy będą dotyczyć bezpieczeństwa Afganistanu i rozpoczną się o godz. 9:00. Na drugą sesję Rady Północnoatlantyckiej (godz. 12:00) zaproszono przedstawicieli Jordanii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Ostatnim spotkaniem będzie posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, w którym weźmie udział prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Po każdej z trzech dzisiejszych sesji zaplanowano konferencje prasowe sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Równolegle będą się odbywały spotkania szefów MON i MSZ państw członkowskich Paktu.

Prezydent Andrzej Duda będzie dziś kontynuował rozmowy bilateralne. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, głowa państwa spotka się z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem, premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Około godz. 17:00 Andrzej Duda weźmie udział w konferencji prasowej podsumowującej szczyt NATO.

W piątek do Warszawy przyjechały delegacje z ponad 50 krajów i 11 organizacji międzynarodowych, w tym przedstawiciele Unii Europejskiej, ONZ i Banku Światowego. Wczoraj NATO oficjalnie zdecydowało o wzmocnieniu wschodniej flanki i ogłosiło wstępną gotowość operacją tarczy antyrakietowej. Sojusz potwierdził, że wyśle cztery bataliony bojowe do Polski oraz trzech państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, a ich obecność będzie trwała. Pierwszy dzień warszawskiego szczytu zakończył się defiladą lotniczą oraz uroczystą kolacją w Pałacu Prezydenckim.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rzecznik MON: Zagrożenie jest realne. Jeśli raz się na coś pozwoli, to agresor idzie dalej

Defilada lotnicza nad Warszawą [WIDEO]

Macierewicz: Potwierdziły się wszystkie decyzje NATO ws. wschodniej flanki

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy