Czy bezcłowy handel z Ukrainą będzie przedłużony, mimo sprzeciwu Polski?

Portal TV Republika 14-01-2024, 15:30
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X (d. Twitter)

We wtorek Komisja Europejska ma zgodzić się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Sprzeciw w tej sprawie wyrazili polski komisarz i minister rolnictwa. Unijni urzędnicy tłumaczą, że przedłużenie autonomicznych środków handlowych ma na celu wsparcie ukraińskiej gospodarki, która została zdruzgotana przez nieuzasadnioną napaść Rosji.

Na przedłużenie bezcłowego handlu naciskały władze w Kijowie, a większość komisarzy uważa, że należy pomóc Ukrainie, która toczy wojnę z rosyjskim najeźdźcą. W przyszłym tygodniu, po posiedzeniu Komisji Europejskiej, jej szefowa Ursula von der Leyen leci do Davos, gdzie ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przekazać mu tę decyzję.

Polska uważa natomiast, że liberalizacja handlu z Ukrainą powinna być stopniowa. Minister rolnictwa Czesław Siekierski pisał o tym w liście do Komisji, o którym informowała kilka dni temu brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polski minister postulował też wyłączenie z przepisów o wolnym handlu najbardziej wrażliwych produktów, powodujących największe zakłócenia na unijnych rynkach i powrót do kontyngentów. Do takich produktów Polska zalicza cukier, mięso drobiowe i jaja. Także komisarz Janusz Wojciechowski postulował ograniczenia ilościowe wielu produktów z Ukrainy.

Źródło: Polskieradio24.pl,Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy