Czy Josef Fritzl może opuścić więzienie?Uznano, że „potwór z Amstetten” nie stanowi zagrożenia i ma problemy ze zdrowiem

Portal TV Republika 18-01-2024, 17:10
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X (d. Twitter)

88-letni Josef Fritzl, to jednej z najbardziej znanych austriackich przestępców.Skazany na dożywocie m. in. za kazirodztwo, wielokrotne gwałty, wieloletnie uwięzienie ofiary, niewolnictwo i nieumyślne zabójstwo, może w najbliższym czasie opuścić więzienie.Teraz okazuje się, że potwór z Amstetten może opuścić więzienie.

Austriak został skazany 15 lat temu za przetrzymywanie przez 24 lata swojej córki w piwnicy i spłodzenie z nią siedmiorga dzieci. Jednak wydany w 2009 roku wyrok zakłada, że Fritzl może ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Przez lata zbrodniarz podejmował takie próby wielokrotnie.

Jak pisze brytyjski "The Mirror", teraz 88-latek może postawić na swoim i opuścić więzienie. Z wydanej niedawno opinii psychiatrycznej wynika, że mężczyzna ma demencję i nie stanowi zagrożenia. Dokument powstawał w ciągu roku obserwacji więźnia i może stać się jego przepustką na wolność. W sporządzonej ekspertyzie zaznaczono, że Austriak nie jest w stanie dopuścić się jakiegokolwiek przestępstwa, gdyż ze względu na swój stan zdrowia porusza się z trudnością.

Psychiatra Heidi Kastner, która sporządziła ostatnią ekspertyzę, wskazała, że pierwszym krokiem do uwolnienia Fritzla mogłoby być przeniesienie go do zwykłego więzienia. 

- Jestem już w trakcie uzyskiwania dla niego warunkowego zwolnienia. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony - a zakładam, że tak się stanie - chciałbym zapewnić mu miejsce w domu opieki - poinformowała w rozmowie z austriacką gazetą "Kronen Zeitung" prawniczka Fritzla, Astrid Wagner.

Fritzl już wcześniej starał się o warunkowe zwolnienie. W czerwcu 2022 r. jego starania zostały przerwane orzeczeniem austriackiego Sądu Najwyższego. Wymiar sprawiedliwości orzekł, że mężczyzna musi pozostać w więzieniu o zaostrzonym rygorze przeznaczonym dla psychicznie chorych przestępców. Uchylono tym samym decyzję sądu niższej instancji o przeniesieniu go do zwykłego ośrodka penitencjarnego. 

Austria w napięciu oczekuje na decyzję sądu. Zbrodnia Austriaka wywołała ogromne oburzenie i szok na całym świecie, ponieważ była jednym z najbardziej makabrycznych przypadków zniewolenia i przemocy w rodzinie w historii kryminalistyki.

Źródło: PAP,forsal.pl Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy