Czterech dziennikarzy Al-Dżaziry zatrzymanych przez władze Egiptu

Artykuł

Katarska telewizja Al-Dżazira poinformowała, że egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały czterech dziennikarzy stacji. Wcześniej władze w Kairze oskarżyły telewizję o nielegalne nadanie programu, w którym wystąpił członek Bractwa Muzułmańskiego.

Telewizja informacyjna podkreśliła, że do wydarzenia miało dojść wczoraj wieczorem.

"Państwowe siły bezpieczeństwa otrzymały sygnał, że członek Bractwa Muzułmańskiego wynajmował dwa apartamenty w hotelu w Kairze, gdzie spotykał się z innymi członkami organizacji i zamienił te apartamenty w centrum prasowe" - poinformowało w poniedziałek egipskie MSW w komunikacie.

Podczas akcji zatrzymano czterech pracowników stacji: australijskiego dziennikarza pracującego dla telewizji Petera Greste'a, dwóch producentów i kamerzystę. Wolności pozbawiono także członka Bractwa Muzułmańskiego, które od grudnia jest uznawane przez władze w Kairze za organizację terrorystyczną.

"Prowadzili transmisje na żywo, które zagrażały bezpieczeństwu państwa poprzez rozpowszechnianie plotek i fałszywych informacji na antenie katarskiej telewizji Al-Dżazira" - podkreślił resort spraw wewnętrznych.

Zaznaczono także, że podczas akcji służb bezpieczeństwa zarekwirowano sprzęt należący do stacji, w tym urządzenia do prowadzenia transmisji.

Kairskie biuro Al-Dżaziry jest zamknięte od 3 lipca, kiedy to siły bezpieczeństwa, w kilka godzin po obaleniu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, dokonały nalotu na siedzibę telewizji.

Od obalenia i aresztowania Mursiego 3 lipca członkowie Bractwa Muzułmańskiego i zwolennicy byłego szefa państwa stali się obiektem represji ze strony nowych władz. Zginęło ponad 1000 osób. Tyle samo ludzi aresztowano; za kratki trafiło niemal całe kierownictwo islamistycznego ruchu.

Wpisaniu Bractwa Muzułmańskiego na listę organizacji terrorystycznych towarzyszy zakaz demonstracji, pod groźbą pięciu lat więzienia - podało MSW Egiptu. Taka sama kara grozi za posiadanie w formie pisemnej lub innej nauk Bractwa - dodał resort.

Mursi był jedynym wybranym demokratycznie przywódcą Egiptu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy