Czechy: Z powodu śnieżyć zakłócenia komunikacyjne i przerwy w dostawach prądu

Portal TV Republika 02-12-2023, 18:20
Artykuł
tvpinfo.pl

W Czechach spadło kilkadziesiąt centymetrów nowego śniegu. Policja i służby drogowe informują o wypadkach drogowych blokujących główne szlaki komunikacyjne. Są przerwy w dostawach prądu, a władze samorządowe na południu kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Po wypadku ciężarówki główna autostrada Czech z Pragi do Brna jest zablokowana. „Utworzył się korek ma długość 20 kilometrów” - poinformowała policja Republiki Czeskiej na portalu społecznościowym X.

Problemy na drogach są w całym kraju. W nocy spadło 40 centymetrów śniegu. Według meteorologów w wielu miejscach tworzą się zaspy. Dla ciężarówek o ładowności ponad 12 ton zamknięta została droga I/56 prowadząca na Słowację. Ten szlak komunikacyjny prowadzi obok ujęcia wody i nie wolno tam korzystać z soli i innych środków chemicznych. Ciężarówki nie są w stanie pokonać oblodzonych wzniesień.

Najtrudniejsza sytuacja jest w południowych Czechach, gdzie napadało 75 cm świeżego śniegu. Władze lokalne ogłosiły stan klęski żywiołowej. Śnieg pozbawił tam prądu 10 tysięcy gospodarstw domowych.

W całym kraju są problemy w transporcie kolejowym i autobusowym. Wiele dróg, zwłaszcza niższej klasy odśnieżania, nie będzie w ogóle przejezdnych w sobotę. Wciąż padający gęsty śnieg utrudnia usuwanie połamanych drzew i naprawę linii energetycznych.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy