Czas na Polski Nowy Ład. Wiemy co zawiera

Adam Zawadzki 14-05-2021, 10:53
Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli – tych, którzy nam ją podarowali oraz tych, którym ją przekażemy
Fot. Canva

Program Polski Ład zaprezentujemy w sobotę, 15 maja o godz. 10:00 - poinformowała na Twitterze rzecznik PiS Anita Czerwińska. Jak wynika z naszych ustaleń, program przewiduje m.in. rewaloryzację świadczeń socjalnych. W tym dodatkowe środki w programie „Rodzina 500 plus” o 200 zł. Zwiększeniu ulegnie również kwota wolna od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł. Przełoży się to na obniżenie podatków dla 17 mln Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w trakcie prezentacji Nowego Ładu zostanie przedstawiona kontynuacja programu wsparcia polskich rodzin. - Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym – powiedział Morawiecki. O roli polityki prorodzinnej mówiła też minister pracy Marlena Maląg podczas międzynarodowej konferencji V4+ „Coalition Pro Familia". - Budujemy szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodzin, gdzie jest rząd, który zabezpiecza duże programy finansowe, ale również samorządy, które są najbliżej mieszkańców i znają ich potrzeby, oraz organizacje pozarządowe – dodała. 

W Nowym Ładzie znajdą się istotne zmiany w podatkach. O takim rozwiązaniu mówił w Polskim Radiu wicepremier Jacek Sasin: - Ten system podatkowy będzie bardziej społeczny, sprawiedliwy. Czyli będzie mniej dokuczliwy dla tych osób mniej zarabiających, a jednak zwiększający oczekiwania wobec osób zarabiających więcej – podkreślił.

Wzrost znaczenia Polski w UE

„Chcemy jak najszybciej odbudować się po pandemicznych stratach i powrócić na tory rozwoju, którymi podążaliśmy 2-3 lata temu” - podkreślają jego autorzy. Jednocześnie czytamy o szansie, jaka stoi przed Polską: „W nowej postpandemicznej rzeczywistości gospodarczej Polska ma szanse stać się jednym europejskich liderów. Reformy Polskiego Nowego Ładu lepiej przygotują nas do podjęcia i sprostania temu wyzwaniu, i otworzą Polakom drogę do lepszych zarobków oraz wyższego poziomu życia”. Wprowadzenie Nowego Ładu to zdaniem twórców dźwignia do budowy pozycji Polski w UE: „Kryzys to zagrożenie i jednocześnie ogromna szansa dla Polski. Wierzymy, że będzie to moment założycielski Polski, o jakiej marzyliśmy od pokoleń. Musimy nie tylko odbudować gospodarkę, ale też przebudowach jej fundamenty. Polski Nowy Ład to dźwignia, która umożliwi podniesienie znaczenia naszej Ojczyzny na gospodarczej i politycznej mapie Europy” – podsumowują.

Nowy Ład to fundamenty i inwestycje 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska-nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Jak ustalił portal TV Republika fundamentem programu, jest wzrost wydatków PKB na zdrowie, emerytura bez podatku, inwestycje generujące nowe miejsca pracy, mieszkania bez wkładu własnego, czy znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich pracujących Polaków. Z naszych informacji wynika, że nakłady Nowego Polskiego Ładu skierowane będą m.in. na subwencje dla samorządów, inwestycje kolejowe i koleje aglomeracyjne, Centralny Port Komunikacyjnym, podwojenie dróg szybkiego ruchu do 2025 roku, połączenie miast wojewódzkich z siecią szybkich dróg, bezpłatną miejską komunikację autobusową, czy wreszcie rozwój infrastruktury cyfrowej i rozwój transportu morskiego.

Nowy Ład to także konkretne pomysły skierowane do osób młodych. W założeniach znajdą się rozwiązania związane z działaniem banku stypendiów i staży, szerszym udziałem rodziców w edukacji i życiu szkoły, powołaniem funduszu młodzieżowego, jak również postawieniem na rozwój kadr przyszłości.

W projekcie przedstawiono również całościową wizję polityki klimatycznej obejmującą „zielone inwestycje i programy wspierające obywateli”. Zaproponowano nowe metody zwalczenia wysp ciepła w miastach, przygotowania do inwestycji w budowę elektrowni jądrowej, dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania. Zmienione zostaną obowiązujące regulacje, tak aby łatwiej można było powiększyć Parki Narodowe i utworzyć ich więcej.

To kilka z założeń nowej oferty polityki społeczno-gospodarczej rządu Zjednoczonej Prawicy. Na szczegóły przyjdzie nam jednak poczekać do soboty.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy