Czas Przedsiębiorców XII. Debaty eksperckie o bezpieczeństwie energetycznym

Sylwia Gawkowska 01-06-2023, 19:17
Artykuł
Telewizja Republika

Już po raz XII Telewizja Republika miała przyjemność zaprosić Państwa na cykl debat „Czas Przedsiębiorców”. Podczas tej edycji, wraz z ekspertami rozmawialiśmy o „Bezpieczeństwu energetycznym w okresie przejściowym- między OZE, węglem, a gazem”.

Debaty prowadzili dziennikarze naszej stacji: Adrian Stankowski oraz Paweł Woźniak.

W dyskusjach wzięli udział: Marek Wesoły — Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Tomasz Rogala — prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej SA, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego, Artur Bartoszewicz — doktor nauk ekonomicznych, ekspert w zakresie polityki publicznej i wykładowca w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doradca ekonomiczny, Mariusz Marszałkowski — analityk Instytutu Jagiellońskiego, dziennikarz portalu polon.pl, Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Grzegorz Tobiszowski – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Podczas czterech dni debat wraz z gronem specjalistów poruszyliśmy niezwykle ważne tematy dotyczące nowej sytuacji w Europie i jej wpływu na tempo, zakres oraz kierunki transformacji sektora energii i paliw. Eksperci dyskutowali, o zmianach jakich wymaga polityka energetyczna Państwa oraz strategii zaopatrzenia w paliwa i surowce w obecnej sytuacji, a także o tym, jak zapewnić stabilność systemu, ograniczając import węgla i gazu z Rosji.

Ważnym tematem były również zmiany w unijnej dyrektywie metanowej, która w ostatnim czasie wzbudziła wiele kontrowersji, proszony został także wątek wykorzystania surowców krytycznych podczas transformacji energetycznej kraju. Grono specjalistów rozmawiało również o energetyce odnawialnej oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi Polska w związku z przyspieszeniem jej rozwoju.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez naszego sponsora strategicznego Polskiej Grupy Górniczej S.A., któremu serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy też wszystkim zaproszonym gościom. Dzięki Wam widzimy, jak ważny jest dialog między instytucjami rządowymi oraz przedsiębiorcami.

Cały program można zobaczyć na kanale Telewizja Republika w serwisie YouTube.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy