Cukrzyca jest jeszcze groźniejsza niż sądzono

Portal TV Republika, kk 25-02-2024, 23:00
Artykuł
gov.pl

Przy cukrzycy typu 2 uszkodzeniu ulega struktura krążków międzykręgowych, tzw. dysków. Stają się mniej elastyczne i gorzej rozprowadzają energię.

Bóle pleców, szczególnie dolnego odcinka to jedna z głównych przyczyn przynajmniej czasowej niezdolności do pracy. Powód bólu często leży w ulegających degeneracji krążkach międzykręgowych popularnie nazywanych dyskami. Jednocześnie obserwowano już większe ryzyko bólu kręgosłupa u ludzi z cukrzycą typu 2.

Naukowcy z University of California, San Diego (USA) przyjrzeli się biomechanicznym reakcjom krążków na tę chorobę. Jak się okazało, dochodzi przede wszystkim do zmniejszenia elastyczności kolagenowych nanowłókien, które rozpraszają energię pochodzącą z nacisku na krążek.

Badania synchrotronowe pokazały, że w dyskach pochodzących od zdrowych szczurów, włókna się obracały i ściskały, co pozwalało krążkowi na swobodne odbieranie i przekazywanie energii. „U szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem znacząco się różnił. Cukrzyca ograniczyła zarówno rotację, jak i rozciąganie włókien, co wskazuje na zmniejszoną zdolność do reagowania na nacisk” – wyjaśniają badacze.

Dalsza analiza pokazała, że pod wpływem hiperglikemii między włóknami dochodzi do nieprawidłowych wiązań, które powodują stwardnienie całego układu. „Nasze wyniki dostarczają nowego wglądu w potencjalny mechanizm leżący u podstaw związanych z cukrzycą uszkodzeń tkanki i mogą wskazać nowe podejścia zapobiegania i terapii tej silnie pogarszającej jakość życia przypadłości” – piszą naukowcy (https://doi.org/10.1093/pnasnexus/pgad363).

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy