Chodorkowski poprosił o szwajcarską wizę

Artykuł
CC/Митя Алешковский (Mitya Aleshkovskiy)

Rosyjski biznesmen Michaił Chodorkowski, były magnat i miliarder, w tydzień po zwolnieniu z rosyjskiego więzienia i przewiezieniu do Niemiec, poprosił o wizę szwajcarską - poinformował szwajcarski MSZ.

Wniosek Chodorkowskiego o trzymiesięczną wizę zostanie rozpatrzony w najbliższych dniach - podały szwajcarskie władze.

Druga żona Chodrokwskiego Inna posiada w Genewie dom, w którym firmy biznesmena prowadzą swoją działalność - napisał we wtorek szwajcarski dziennik "Le Matin". Przed aresztowaniem w 2003 roku Chodorkowski miał co najmniej cztery spółki w Genewie (Menatep Finances, GM Services, Behles i Petroval), zajmujące się według szwajcarskiego dziennika "Le Temps" transakcjami naftowymi o wartości 3,5 mld dolarów.

Chodorkowski, który do Berlina przyjechał w miniony piątek, w środę ma spotkać się z żoną i trojgiem dzieci - podała jego rzeczniczka Olga Pispanen.  Były magnat zaznaczył, że nie zamierza wracać do Rosji. Przewiduje, że zamieszka w Szwajcarii, gdzie uczą się jego bliźnięta, Ilia i Gleb. Według szwajcarskiej gazety "SonntagsZeitung" Chodorkowski ma w Szwajcarii "co najmniej 200 mln franków szwajcarskich". Na pierwszej konferencji prasowej po wyjściu z kolonii karnej Chodorkowski oświadczył w niedzielę, że w chwili uwolnienia nie zostawiono mu wyboru w sprawie pozostania w Rosji. Dodał, że nie wiadomo, czy będzie mógł wrócić do kraju.

Powiedział też, że z formalnego punktu widzenia w kraju zarzuty przeciwko niemu z pierwszego procesu nie zostały wycofane. Wcześniej agencja Interfax przytaczała jego wypowiedź, zgodnie z którą ciąży na nim nakaz zapłaty 550 mln dolarów, a według rosyjskiego prawa oznacza to, że nie mógłby ponownie wyjechać z Rosji, gdyby zdecydował się na powrót.
50-letni obecnie Chodorkowski poinformował media, że chce zająć się działalnością społeczną i nie
zamierza angażować się w działalność polityczną. - Walka o władzę nie jest dla mnie - powiedział.
Dodał, że nie przewiduje powrotu do biznesu. Zaapelował także o dalsze starania w celu uwolnienia
więźniów politycznych w Rosji i zadeklarował, że sam zamierza się temu poświęcić.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy