Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy

Portal TV Republika 07-01-2024, 16:30
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X (d. Twitter)

Chiny nałożą sankcje na pięć amerykańskich firm zbrojeniowych w odpowiedzi na sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi i „jednostronne sankcje” stosowane przez USA przeciwko ChRL – ogłosiło w komunikacie chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Firmy, na które mają zostać nałożone sankcje, to BAE Systems Land and Armaments, Alliant Techsystems Operations, AeroVironment, ViaSat i Data Link Solutions. Restrykcje mają obejmować zamrożenie ich aktywów w Chinach oraz zakazanie osobom i firmom z Chin robienia z nimi interesów – wynika z komunikatu.

Według rzecznika MSZ w Pekinie sprzedaż broni Tajwanowi oraz stosowanie „nielegalnych, jednostronnych sankcji” przeciwko Chinom „poważnie narusza suwerenność i interesy bezpieczeństwa” tego kraju. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają – napisano.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość mieszkańców Tajwanu nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada obronę demokracji i wolności.

Władze Tajwanu twierdzą, że Chiny nasilają presję wojskową i gospodarczą, by wpłynąć na zaplanowane na 13 stycznia wybory parlamentarne i prezydenckie. W sobotę tajwańskie ministerstwo obrony zarzuciło Chinom sprowadzenie zagrożenia dla ruchu lotniczego i prowadzenie wojny psychologicznej w związku z dostrzeżeniem w okolicach wyspy kilku chińskich balonów.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują z Tajwanem formalnych stosunków dyplomatycznych, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostarczają mu uzbrojenie, a wewnętrzne prawo obliguje je do pomocy Tajwanowi w samoobronie.

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy