Chińczycy przejęli państwowego ubezpieczyciela w Portugalii

Artykuł
Wikipedia/Jcornelius/Wikimedia Commons

Chiński koncern Fosun zapłacił ponad 1 mld euro za 80 proc. udziałów Caixa Seguros, największej państwowej grupy ubezpieczeniowej w Portugalii. Transakcję tę zatwierdził rząd Pedra Passosa Coelho.

Portugalski sekretarz stanu ds. skarbu i finansów Manuel Rodrigues potwierdził informację, iż chiński inwestor wystosował najlepszą ofertę na zakup grupy Caixa Seguros, zarówno pod względem wartości, jak i programu rozwojowego dla firmy.

– Chiński koncern zobowiązał się do rozwijania obecności grupy Caixa Seguros na rynkach w Afryce oraz w Azji, ze szczególnym uwzględnieniem ekspansji w Chińskiej Republice Ludowej – poinformował Manuel Rodrigues.

Zdaniem przedstawiciela rządu, gabinet premiera Coelho w najbliższym czasie zaprezentuje szczegółowy plan sprzedaży pozostałych akcji grupy ubezpieczeniowej w ramach oferty publicznej. Niewielki procent udziałów firmy ubezpieczeniowej ma trafić także do jej pracowników. Ponadto otrzymają oni dodatkowe ułatwienie w postaci 5-procentowej zniżkę przy zakupie akcji.

Porozumienie zawarte z chińskim inwestorem zakłada, że nie zmieni się sytuacja w zakresie obsługiwania oferty ubezpieczeniowej grupy Caixa Seguros. Będzie ona nadal oferowana przez największy państwowy bank Portugalii Caixa Geral de Depositos (CGD).

Przejęta przez Fosun grupa jest czołowym graczem na portugalskim rynku ubezpieczeniowym. Szacuje się, że posiada ona w nim 30 proc. udziałów. W skład Caixa Seguros wchodzą takie spółki, jak Fidelidade, Multicare oraz Cares.

Fosun z kolei jest największym prywatnym koncernem Chin. Poza ubezpieczeniami w jego ofercie znajdują się także produkty finansowe.

Transakcja zakupu 80 proc. akcji grupy Caixa Seguros wymaga jeszcze zatwierdzenia Portugalskiego Instytutu Ubezpieczeniowego (ISP). Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy