Cameron: Nie chciałem stygmatyzować Polaków

mg, mk 08-01-2014, 20:26
Artykuł
David Cameron, premier Wielkiej Brytanii
Flickr.com/bisgovuk/CC BY-ND 2.0

– Premier Wielkiej Brytanii David Cameron podczas rozmowy telefonicznej z Donaldem Tuskiem powiedział, że nie było jego intencją stygmatyzowanie Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Tusk wskazał, że niezależnie od intencji nie możemy akceptować takich wypowiedzi o Polakach – powiedział minister ds. europejskich Piotr Serafin.

Wcześniej z premierem Wielkiej Brytanii rozmawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czytaj więcej...

Serafin przekazał dziennikarzom, że rozmowa telefoniczna premiera z Cameronem odbyła się z inicjatywy brytyjskiego szefa rządu i trwała około 40 min. Głównym tematem dyskusji były kwestie swobody przepływu osób w UE.

– Premier Cameron tłumaczył, że nie było jego intencją, intencją jego wypowiedzi stygmatyzowanie Polaków, którzy pracują na Wyspach Brytyjskich. Premier Tusk w odpowiedzi wskazał, że niezależnie od intencji nie możemy zaakceptować wymowy i efektów, jakie mają tego rodzaju wypowiedzi – opisywał rozmowę telefoniczną minister Serafin.

W niedzielę brytyjski premier Cameron publicznie wypowiadał się w kwestii zniesienia zapomóg dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym. W swojej wypowiedzi bazował na przykładzie polskich rodzin przebywających na terenie Wielkiej Brytanii. Twierdził, że będzie to jeden z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE.

Serafin zaznaczył, że Polska uznaje prawo każdego rządu, także brytyjskiego, do podejmowania decyzji w zakresie systemów zabezpieczenia społecznego, dodał jednak: – te decyzje – tak długo, jak jesteśmy członkami UE – nie mogą stygmatyzować żadnej grupy narodowej i muszą respektować prawo europejskie.

– Na zakończenie pan premier (Tusk) zadeklarował gotowość z polskiej strony do dyskusji o ewidentnych nadużyciach, które mogą się zdarzać w systemach zabezpieczenia społecznego – wspomniał minister ds. europejskich.

Premier Tusk w rozmowie z Cameronem miał nie zgodzić się z tezą, że korzystanie z zasiłków, nawet na dzieci przebywające w Polsce, przez osoby płacące podatki w Wielkiej Brytanii jest nadużyciem.

Serafin poinformował, że obaj premierzy powrócą do dyskusji na temat.

W trakcie rozmowy Cameron przekazał, jak powiedział Serafin, również prośbę rządu brytyjskiego "o udzielenie wsparcia w sprawach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa".

Na stronie kancelarii premiera pojawił się komunikat, w którym zaznaczono, że "premier Cameron dziękował za zaangażowanie rządu premiera Tuska w pracach na poziomie europejskim nad inicjatywami legislacyjnymi, które dotyczą gazu łupkowego".

– To był wspólny cel Polski i Wielkiej Brytanii. I wydaje się, że dzięki tej wspólnej pracy jesteśmy dzisiaj w sytuacji, w której prawdopodobieństwo niekorzystnych rozwiązań dotyczących gazu łupkowego na poziomie europejskim zostało wyeliminowane – zakończył Serafin.

Źródło: PAP, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy