Boże Narodzenie na Majdanie

Artykuł
telewizja republika

Kilka tysięcy osób zebrało się na wieczerzy Wigilii Bożego Narodzenia w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od listopada trwają protesty przeciwko władzom, które odmówiły podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. W poniedziałek Kościoły Wschodnie obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Zgromadzonych na Majdanie częstowano kutią, słodką potrawą z pszenicy, maku i miodu, która symbolizuje zdrowie i dostatek, pierożkami, oraz kompotem z suszonych owoców, zwanym na Ukrainie "uzwarem".

Na Majdanie śpiewano kolędy, a zebranych powitali liderzy ugrupowań opozycyjnych: Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.

Ukraińskie tradycje bożonarodzeniowe są podobne do polskich. W Wigilię, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, ludzie zasiadają do zastawionych dwunastoma daniami stołów. Prócz kutii, uzwaru i barszczu spożywają m.in. groch z kapustą i rybę.

Nieodzownym elementem jest umieszczone pod obrusem sianko oraz ząbki czosnku w czterech rogach stołu, które mają odpędzać od niego złe duchy.

Przed przystąpieniem do uroczystej wieczerzy na Ukrainie dzieli się prosforą. Ten poświęcony w cerkwi chlebek spełnia tę samą rolę, co opłatek u katolików. Prosforą dzielono się także i na Majdanie.

Na Ukrainie od 21 listopada trwają protesty zwolenników integracji europejskiej, które następnie, po kilkukrotnych, brutalnych atakach milicji, przerodziły się w demonstracje wymierzone we władze. Ich uczestnicy domagają się przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy