Biden spotka się z liderami politycznymi. Czego będą dotyczyć rozmowy?

portal tvrepublika.pl/za 26-02-2024, 08:30
Artykuł
The White House, Domena Publiczna via Wikipedia Commons

Amerykański prezydent - Joe Biden spotka się we wtorek z czterema liderami politycznymi w Kongresie, aby omówić w szczególności kwestię udzielenia pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi, o czym poinformował Biały Dom.

Biden na spotkaniu tym zamierza podkreślić "pilną potrzebę przyjęcia ponadpartyjnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym i konieczność przyjęcia ustawy o finansowaniu rządu przed północą w piątek".

W spotkaniu, które odbędzie się w Białym Domu, wezmą udział republikański spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson, lider większości w Senacie demokrata Chuck Schumer, przywódca republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell i lider demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries.

Schumer w niedzielnym oświadczeniu stwierdził, że nadal nie osiągnięto porozumienia w kwestii finansowania rządu i wezwał przewodniczącego Izby Mike’a Johnsona do "zwiększenia aktywności" i osiągnięcia ponadpartyjnego kompromisu, pomimo sprzeciwu najbardziej konserwatywnych kongresmenów jego partii.

Biden sześć dni temu zapewniał, że gotów jest spotkać się z Johnsonem, by porozmawiać o pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy, który został uchwalony przez Senat i trafił do Izby Reprezentantów. Przeciwni wspieraniu Ukrainy są zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Amerykańska prasa podkreśla, że losy ustawy o pomocy dla Kijowa zależą teraz właśnie od spikera Izby, który stał się zakładnikiem kongresmenów, będących zwolennikami Trumpa; nastawienia Johnsona nie zmieniała nawet śmierć w łagrze lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Biały Dom usiłuje przekonać kontrolowaną przez Partię Republikańską Izbę Reprezentantów do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95,3 mld dolarów. Jednak przewodniczący Izby przekazał kilkanaście dni temu, że nie zamierza w najbliższej przyszłości pozwolić na głosowanie nad tą propozycją.

Johnson blokuje głosowanie, bowiem - jak Associated Press - kongresmeni ze skrajnie prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej mają "coraz bardziej ambiwalentne" podejście do Władimira Putina i wojny Rosji przeciw Ukrainie.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy