„Białoruś bastionem wolności?” Fikołek europosła PO

Artykuł
Europoseł Dariusz Rosati
Fot. flickr/Stronnictwo Demokratyczne

„Białoruś bastionem wolności w porównaniu z Polską PiS?” - Tak europoseł po Dariusz Rosati skomentował informacje o ucieczce polskiego żołnierza na Białoruś. Wpis jest zgodnie krytykowany przez internautów i polityków wszystkich opcji politycznych.

W piątek media poinformowały, że polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Informacja pojawiła się po tym, gdy rano Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, poinformował, że polski żołnierz rzekomo poprosił o azyl na Białorusi.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oświadczyło w piątek, że „w czwartek, 16 grudnia 2021 roku, w godzinach popołudniowych, stwierdzono nieobecność żołnierza 11 Pułku Artylerii, który zaginął podczas wykonywania zadań służbowych w okolicy miejscowości Narewka, Siemianówka i Jez. Siemianowskiego".

„Niezwłocznie podjęta została szeroko zakrojona, intensywna akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowani są żołnierze i wszystkie działające na granicy służby. Poszukiwania cały czas trwają" - poinformowano.

Według Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego chodzi o Emila Czeczko, urodzonego w 1996 r. Białoruska straż graniczna opublikowała również zdjęcia wojskowego z jego kont w mediach społecznościowych. GPK twierdzi, że polski wojskowy został zatrzymany przez patrol białoruskich pograniczników w czwartek po południu w okolicach Tuszemli w obwodzie grodzieńskim. Mężczyzna miał oświadczyć, że nie zgadza się z polityką polskich władz w sytuacji kryzysu migracyjnego.

Rosati i powielanie białoruskiej propagandy

„Białoruś bastionem wolności w porównaniu z Polską PiS?” – skomentował wydarzenia polityk Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati. 

Na europarlamentarzystę wylała się fala krytyki.

Reakcje internautów

Kilka dni temu opozycjonistów skazano na kilkunastoletnie wyroki w koloniach karnych, a ten stary komunista wjeżdża białoruską narracją, że tam większa demokracja i wolności. Z pewnością tamtejsza propaganda bije mu dziś brawo” - pisze na Twitterze poseł PIS Sebastian Kaleta.

„Proszę jeszcze raz przeczytać i skasować, a jak nie wie pan dlaczego, to proszę jeszcze trzy razy przeczytać i skasować” – zaapelowała do polityka PO Katarzyna Kotula z Lewicy.

Dariusz Rosati (Związek Młodzieży Socjalistycznej, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, rada nadzorcza FOZZ) uważa, że „Białoruś jest bastionem wolności w porównaniu z Polską”? Dla niego na pewno” - komentuje Samuel Pereira.

„Śmiało, proszę zamieszkać u Łukaszenki, jak to bastion wolności w porównaniu z Polską PiS. Będzie pan się czuł jak w domu” – dodaje dziennikarz Marcin Dobski.

Źródło: Twitter, PAP, portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy