Białoruś: 63-letniego księdza katolickiego zatrzymano pod zarzutem „zdrady stanu”

Portal TV Republika 20-11-2023, 11:30
Artykuł
facebook.com

„Ksiądz Henrych Akałatowicz z parafii w Wołożynie niedaleko od Mińska na Białorusi został zatrzymany w ramach sprawy o zdradę stanu. Ma on poważne problemy ze zdrowiem” - twierdzi, opierając się na źródłach, niezależny kanał katolicki w Telegramie Chryscijanska Wizja.

Jak pisze portal Nasza Niwa, Henrych Akałatowicz jest proboszczem parafii pw. św. Józefa w Wołożynie. Chryscijańska Wizja podaje informację o sprawie, powołując się na anonimowe źródła. Według nich Akałatowicz został zatrzymany w ramach sprawy, dotyczącej "zdrady stanu" i może być kolejnym duchownym, którego dotknęły represje polityczne. Białoruski kodeks karny przewiduje w przypadku tego artykułu karę pozbawienia wolności od siedmiu do piętnastu lat.

Media zwracają uwagę, że duchowny ma poważne problemy ze zdrowiem, m.in. przeszedł niedawno zawał. Miał też operację żołądka w związku z chorobą onkologiczną.

Duchowny sprawuję posługę kapłańską jeszcze od czasów ZSRR, gdy potajemnie przyjął święcenia. Jak pisze Nasza Niwa, był wielokrotnie karany grzywną w czasach radzieckich, m.in. w 1984 r. – za odwiedzenie Katynia.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy