Będzie nowa partia na lewicy?

Artykuł
Ryszard Kalisz, szef stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska
Telewizja Republika

Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza zdecydowało, że obok stowarzyszenia powstanie partia polityczna. – Przeważają opinie, że partia powinna także nosić nazwę Dom Wszystkich Polska – powiedział Kalisz.

Polityk poinformował też, że ponownie został wybrany przewodniczącym stowarzyszenia.

Według szefa stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, na walnym zgromadzeniu przyjęto uchwałę o zobowiązaniu zarządu stowarzyszenia do powołania partii politycznej.

Na pytanie, czy oznacza to przekształcenie DWP w partię, odparł: "Nie, to oznacza, że obok stowarzyszenia powstanie partia polityczna".

Według Kalisza, będzie to partia "zupełnie inna niż dotychczasowe, która będzie tylko reprezentantem stowarzyszenia w działalności politycznej". Podkreślił, że chodzi o to, by partia prezentowała m.in. projekty ustaw czy stanowiska wypracowane przez stowarzyszenie.

Pytany, jaką nazwę przyjmie nowe ugrupowanie, odpowiedział, że odbyła się w sobotę na ten temat długa dyskusja. Dodał, że walne zgromadzenie podjęło decyzję, że - jeśli partia będzie chciała przyjąć nazwę Dom Wszystkich Polska - to wyraża na to zgodę. Dodał jednocześnie, że wśród członków stowarzyszenia przeważała opinia, że taką właśnie nazwę powinna przyjąć partia.

Na pytanie, czy zostanie szefem partii, Kalisz odparł, że dopiero podjęto zobowiązanie do jej założenia. Wyjaśnił, że po wakacjach odbędzie się pewnie pierwsze "zebranie inicjatywne tych, którzy zechcą tę partię powołać". Przypomniał też, że aby założyć partię trzeba zebrać tysiąc podpisów.

Według Kalisza, podczas sobotniego spotkania stowarzyszenia przyjęto też uchwałę, że formacja wystartuje w wyborach samorządowych, ale w komitetach wyborców. – Struktury regionalne formacji mają swobodę w zawieraniu koalicji z organizacjami pozarządowymi, organizacjami obywatelskimi i partiami politycznymi, zastrzegając, że muszą to być koalicje programowe – powiedział Kalisz.

Dodał, że w sobotę przyjęto też uchwały dot. społeczeństwa obywatelskiego oraz o neutralności światopoglądowej.

Ryszard Kalisz to były wieloletni działacz SLD. W kwietniu 2013 roku został wykluczony z Sojuszu za współpracę z inicjatywą Europa Plus, której powstanie ogłosili wówczas b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef Twojego Ruchu Janusz Palikot oraz europoseł Marek Siwiec. W kwietniu ub. roku poinformował, że założył stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, które ma działać m.in. na rzecz osób wykluczonych.

Stowarzyszenie Kalisza było następnie jednym z członów wchodzących - obok m.in. Twojego Ruchu i Stronnictwa Demokratycznego - w skład koalicji Europa Plus Twój Ruch. W wyborach do europarlamentu koalicja znalazła się pod progiem wyborczym; uzyskała 3,58 proc. poparcia. Po wyborach poinformowano, że koalicja została rozwiązana.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy