Barroso zaakceptował kandydata polskiego rządu na przejściowego komisarza

Artykuł
EPP

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso spotkał się w Brukseli z kandydatem polskiego rządu na przejściowego komisarza ds. budżetu Jackiem Dominikiem i zaakceptował tę kandydaturę - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Cezary Lewanowicz.

Dominik, obecnie wiceminister finansów, ma zastąpić na cztery miesiące komisarza Janusza Lewandowskiego, który od 1 lipca zostanie eurodeputowanym. Kadencja obecnej Komisji Europejskiej wygaśnie 31 października. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie polskim komisarzem w następnej kadencji.

Według Lewanowicza, szef KE chce jak najszybciej przedstawić kandydaturę Jacka Dominika do akceptacji Parlamentowi Europejskiemu. Już w czwartek sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Dominika na komisarza.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat eurodeputowanych uzyskało w sumie sześciu urzędujących komisarzy. Czterech - Lewandowski, Fin Olli Rehn, luksemburska komisarz Viviane Reding oraz Włoch Antonio Tajani - zdecydowało się zasiąść w europarlamencie, co oznacza, że muszą odejść z Komisji.

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy