BBC: Duda zwycięża Trzaskowskiego w ważnym głosowaniu dla Polski

Artykuł

To ważne zwycięstwo dla przyszłości Polski choć odniesione niewielką ilością głosów – napisał portal BBC komentując niedzielne wybory prezydenckie. Informacja z Polski znalazła się w poniedziałek na czołówce głównej strony stacji.

Jak zaznacza brytyjski portal jedną z głównych kwestii o których wybory miały zdecydować była przyszłość napiętych stosunków z Unią Europejską.

BBC przedstawia prezydenta Andrzeja Dudę jako konserwatystę społecznego sprzymierzonego z rządem kierowanym przez partię Prawa i Sprawiedliwości (PiS), zaś Rafała Trzaskowskiego jako liberalnego w poglądach na sprawy społeczne prezydenta Warszawy.

Zdaniem BBC powszechnie oczekuje się, że zwycięstwo Andrzeja Dudy doprowadzi do następnych kontrowersji wokół reform sądownictwa oraz dalszego sprzeciwu wobec tzw. liberalizacji aborcji i ruchu LGBT.

Jak przypomina stacja podczas kampanii Andrzej Duda spotkał się z ostrą krytyką po tym, jak powiedział, że prawa LGBT są „ideologią” bardziej destrukcyjną niż komunizm.

Brytyjski portal zwraca uwagę, że obecnie, po przegranych wyborach, opozycyjna Platforma Obywatelska (PO) zbiera informacje o „nieprawidłowościach” w głosowaniu. Zdaniem stacji niewielkie różnice w wyniku mogą doprowadzić do wezwań sądowych.

BBC w komentarzu swego korespondenta w Warszawie Adama Eastona zastanawia się co zwycięstwo Andrzeja Dudy oznacza dla Polski oraz Unii Europejskiej.

Zdaniem Eastona Prawo i Sprawiedliwość może teraz bez przeszkód realizować swój program do następnych wyborów parlamentarnych za trzy lata a wysoka frekwencja oznacza, że prezydent Andrzej Duda zdobył wyraźny mandat społeczny.

Korespondent BBC zaznacza, że pomimo negatywnego wpływu na stan gospodarczy pandemii koronawirusa, rząd zobowiązał się do kontynuowania popularnego programu pomocy społecznej, który był nie do przecenienia dla wielu uboższych polskich rodzin.

Jak podkreśla Easton, Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że chce zakończyć reformę systemu sądownictwa, co może oznaczać większe napięcie w relacjach z Brukselą.

Źródło: BBC

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy