Azarow do szefa MSZ Niemiec: Naziści nie są partnerami dla Unii Europejskiej

dch, mg 05-12-2013, 11:28
Artykuł
Mykoła Azarow, premier Ukrainy
Flickr/Valts kanceleja/CC

– Partnerami dla Unii Europejskiej są czynne władze. W żaden sposób nie mogą być partnerami w integracji europejskiej naziści, ekstremiści i przestępcy – powiedział premier Ukrainy Mykoła Azarow do szefa niemieckiego MSZ Guido Westerwelle, podczas posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych OBWE w Kijowie.

– Wśród protestujących są siły ekstremistyczne i te siły realizują teraz linię przejmowania budynków państwowych. To one zajęły budynek ratusza, zablokowały pracę administracji prezydenta Ukrainy, rządu i naszego parlamentu – mówił premier. Azarow zapewnił ministrów z państw OBWE, że przejściowe trudności, z którymi stykają się ukraińskie władze, zostaną przezwyciężone. – Tym, którzy to robią mówimy, że łamią prawo. To nie jest europejska droga rozwoju i apelujemy, żeby wszelkie kwestie rozwiązywane były przy stole, w rozmowach – podkreślił.

Na posiedzenie ministrów OBWE w Kijowie przyjechali przedstawiciele 57 państw członkowskich i 11 krajów partnerskich. Obecni są m.in. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, jego szwedzki odpowiednik Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. – Z niewielkim opóźnieniem rozpoczyna się ministerialne spotkanie OBWE w Kijowie. Ale nie jest to najważniejsze wydarzenie w mieście – napisał na Twitterze Bildt.

Media zwracają uwagę, że Westerwelle przyjechał na spotkanie ze spóźnieniem i nie przywitał się z szefem MSZ Ukrainy Leonidem Kożarą. Niemiecki minister znajduje się w Kijowie od wczoraj, a swą wizytę rozpoczął od rozmów z przywódcami opozycji, po czym przespacerował się po Majdanie Niepodległości. Na tym zabarykadowanym głównym placu stolicy Ukrainy od 21 listopada trwają protesty przeciwko niepodpisaniu przez władze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy