Atak na posterunek policji w Chinach

Artykuł
barockschloss/flickr.com/CC

Policja zastrzeliła dziś osiem osób w Sinkiangu (Xinjiangu) na północnym zachodzie Chin, odpierając "atak terrorystyczny" - poinformowały władze tego regionu autonomicznego na swej stronie internetowej.

Do zajścia doszło w pobliżu Kaszgaru. "Dziewięciu zbirów (...) zaatakowało posterunek policji, detonując materiały wybuchowe i podpalając policyjne samochody. Policja podjęła zdecydowane działania, zabijając ośmiu i ujmując jednego" - głosi oświadczenie władz.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów pomiędzy stanowiącymi tam większość Ujgurami (wyznającą islam mniejszość etniczną w Chinach) a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

W połowie grudnia podczas zamieszek w pobliżu Kaszgaru policja zastrzeliła 14 osób. Zginęło też wtedy dwóch policjantów.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy