Antoni Macierewicz u żołnierzy w Afganistanie. "Polska musi mieć silną i większą armię"

Artykuł
Antoni Macierewicz, szef MON
FOT. ROBERT SUCHY/ CO MON

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z polskimi żołnierzami, którzy służą w Afganistanie. – Jestem tu dziś dlatego, że przełożony powinien być wśród żołnierzy zwłaszcza wtedy, gdy pełnią oni tak trudną misję jaką wy wypełniacie – podkreślił szef MON.

Resort obrony zorganizował specjalną wideokonferencję między Polską a Afganistanem. Macierewicz, w imieniu rządu, podziękował żołnierzom za pełnienie "trudnej i niebezpiecznej misji". – We współczesnym świecie, w tej sytuacji, w jakiej się znajduje dzisiaj Polska i Europa kwestia zagrożeń migracyjnych, które mają swoje źródła także tutaj w Afganistanie, jest absolutnie kluczowym czynnikiem destabilizacji sytuacji i zagrożeń jakie powstają w Polsce. Ciągle nie mamy jasności jaka to jest skala i w jakim stopniu ta fala migracji ma swoje źródło w Afganistanie – zaznaczył.

Minister poinformował, że w tym roku wejdzie w życie nowa ustawa o systemie dowodzenia. Pytany o modernizację armii, podkreślił, że przygotowywane wcześniej programy zawierały "dwie poważne wady". – – Programy modernizacyjne były budowane w założeniu o taką diagnozę (…), że w Europie nie będzie wojny, że Polska jest bezpieczna, że możemy mieć różnorodne zagrożenia cywilizacyjne, że możemy mieć różne zadania w ramach współdziałania w ramach NATO, ale wojny terytorialnej w Europie, zwłaszcza w pobliżu polskich granic nie będzie. (…) W oparciu o tę diagnozę przygotowano te programy. (…) Drugi problem, to nieodpowiedzialność planistyczna – tłumaczył.

Druga wizyta

Jak podkreślił szef MON, rząd premier Beaty Szydło ma świadomość, że jeśli Polska ma być niepodległa i zdolna do bycia realnym suwerennym państwem, musi mieć silną i większą armię. Po zakończeniu wideokonferencji rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz powiedział dziennikarzom, że proces wzmacniania jednostek znajdujących się na wschodniej ścianie już trwa i będzie kontynuowany. 

Antoni Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie już po raz drugi. Poprzednia wizyta odbyła się w grudniu. Obecnie w ramach misji "Resolute Support" służy 113 polskich żołnierzy. Operacja ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa do samodzielnego zarządzania.

 

Źródło: MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy