Akt oskarżenia ws. oszustw paliwowych. Skarb Państwa stracił 150 mln zł

Portal TV Republika, wch 29-11-2023, 16:45
Artykuł
ABW

Aktem oskarżenia wobec obywatela Węgier i wrocławskiej adwokat zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Osoby te usłyszały zarzuty wyłudzania zwrotu podatku VAT oraz utrudniania śledztwa.

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu skierowany został akt oskarżenia wobec dwóch osób. Obywatel Węgier został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała oszustw związanych z obrotem paliwami płynnymi, przestępstw podatkowych poświadczających nieprawdę w dokumentach, a także prania pieniędzy. Wrocławskiej adwokat zarzucono natomiast usiłowanie utrudniania śledztwa i fabrykowanie dowodów na korzyść jednego z członków grupy przestępczej.

Mechanizm przestępczej działalności polegał na importowaniu oleju napędowego i benzyny z pominięciem należności publicznoprawnych, a następnie wprowadzanie tych paliw do obrotu za pośrednictwem szeregu firm.

To już kolejny akt oskarżenia dotyczący wskazanej grupy przestępczej. Wcześniejszy, z grudnia 2022 r., objął łącznie 19 osób. Większość z nich przyznała się w całości do stawianych zarzutów i wyraziła wolę dobrowolnego poddania się karze. Łączne straty Skarbu Państwa, powstałe w wyniku przestępczego procederu, szacuje się na ok. 150 mln zł.

Śledztwo było prowadzone przez Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Źródło: ABW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy