Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera sektor kosmiczny [wideo]

Sylwia Gawkowska 30-05-2023, 07:47
Artykuł
canva.com

Sektor kosmiczny jest obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych branż przemysłu. Od 7 lat Agencja Rozwoju Przemysłu intensywnie angażuje się w jego rozwój, tworząc wiele programów edukacyjnych, oferując wsparcie finansowe i pomoc w nawiązywaniu kontaktów z wysoko rozwiniętymi firmami Europy Zachodniej.

Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu zaznacza, że sektor kosmiczny jest obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych branż przemysłu. Dzięki niemu bardzo łatwo dystrybuują się innowacje również do innych sektorów gospodarki. Z rozwoju branży kosmicznej korzysta m.in. rolnictwo, ale również wykorzystywane jest w naszym codziennym życiu poprzez np. użytkowanie telefonów komórkowych, czy nawigacji.  

Rozwijanie tych technologii ma znaczenie również w tych czasach mniej bezpiecznych. Widzimy, jak wielkie znaczenie technologie kosmiczne mają dzisiaj w konflikcie ukraińskim, kiedy rozpoznanie satelitarne to oczy i uszy ukraińskiej armii. Z punktu widzenia Państwa to wpływ tego sektora na bezpieczeństwo, na zarządzanie kryzysowe jest olbrzymi” – dodaje. 

Branża kosmiczna zmaga się z wieloma trudnościami np. ze zdobyciem wykwalifikowanych kadr. W związku z bardzo szybkim rozwojem tego sektora co roku brakuje wielu inżynierów. Problem stanowi również pozyskiwanie kapitału. Polskie przedsiębiorstwa nie mają również dużego doświadczenia we współpracy z doświadczonymi firmami usytuowanymi na zachodzie Europy. 

Duża część naszych działań oscyluje wokół tych największych wyzwań dla sektora. Czyli jesteśmy inwestorem, udzielamy pożyczek tym firmom, inwestujemy kapitałowo i również wspieramy inżynierów, czyli pomagamy im nabywać nowe umiejętności” – powiedział Paweł Pacek.  

Ważnym elementem pomocy jest Centrum Inkubacji Biznesowej SA, wspierające polskie startupy specjalizujące się w branży kosmicznej. Agencja Rozwoju Przemysłu pomaga takim firmom poprzez wsparcie finansowe, oferując pakiet wsparcia technologicznego, biznesowego i prawnego oraz udostępniając sieć kontaktów ogólnoeuropejskich do tych największych firm specjalizujących się w kosmosie. 

Jak wskazuje dyrektor Biura Rozwoju Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu, ARP prowadzi również liczne działania edukacyjne, m.in. poprzez program stażowy „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego”, z którego skorzystało już kilkaset osób. Program ten umożliwia pięciomiesięczny staż, z czego ARP pokrywa 50% wynagrodzenia stażysty. Takim działaniem edukacyjnym jest również „ARP Space Academy”.  Są to kursy i szkolenia dedykowane inżynierom, którzy chcieliby rozpocząć pracę w sektorze kosmicznym, a także pracownikom technicznym, którzy mają doświadczenie w innych branżach, ale chcieliby się przekwalifikować na branżę kosmiczną.

Zdaniem Pawła Packa „każdy kraj z ambicjami bycia nowoczesną gospodarką, ma ambicję rozwijania sektora kosmicznego”. Podkreśla, że Polska ze względu na dużą kadrę wykwalifikowanych inżynierów i informatyków ma duży potencjał do bycia liderem na rynku kosmicznym. 

Dyrektor Biura Rozwoju ARP zaznaczył również, że Agencja w najbliższych latach będzie kontynuować działania związane ze wsparciem rynku kosmicznego. 

Chcemy też się zaangażować w intensywny rozwój tych naszych spółek, które są już w portfelu. Jednym z ostatnich naszych inwestycji jest spółka PIAP Space, założona wspólnie z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów - Sieć Badawcza Łukasiewicz. Będą w tym sieci badawczej i ona pewnie na najbliższe lata będzie naszym oczkiem w głowie” – dodał.  

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy