Afganistan: wojna dotyka również dzieci. UNICEF jest wstrząśnięty skalą przemocy wobec najmłodszych

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. flickr.com/Władysław Kozcki

Co najmniej 27 dzieci zginęło, a 136 zostało rannych w trzech prowincjach Afganistanu w ostatnich trzech dniach — poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

- UNICEF jest wstrząśnięty gwałtowną eskalacją aktów przemocy przeciwko dzieciom w Afganistanie — oświadczył reprezentant UNICEF na Afganistan Herve Ludovic De Lys. - Okrucieństw przybywa z dnia na dzień – dodał.

Według agencji ONZ, do wydarzeń takich doszło w prowincjach Kandahar, Chost i Paktija.

Kolejne miasta wpadają w ręce talibów

W niedzielę Kunduz, ósme pod względem wielkości miasto Afganistanu i ważny ośrodek handlowy, a także Sar-e-Pol na północy zostały zdobyte przez talibów. Tego samego dnia talibowie zajęli miasto Talokan, główny ośrodek prowincji Tachar na północnym wschodzie Afganistanu. To kolejne stolice prowincji, które zostały zdobyte przez dążących do przejęcia kontroli nad całym krajem talibów.

Widmo powrotu talibów do władzy jest niepokojące

Jak zaznacza BBC, kolejnymi stolicami regionów, które potencjalnie mogą zostać zdobyte przez talibów, są: Herat na zachodzie, a także Laszkargah w południowo-zachodnim Afganistanie, będący stolicą prowincji Helmand i Kandahar w prowincji o tej samej nazwie.

Agencje zwracają uwagę, że widmo powrotu do władzy w Afganistanie talibów, którzy rządzili tam od 1996 do końca 2001 roku, narzucając rygorystyczną wersję islamu, jest niepokojące zarówno dla mieszkańców tego kraju, jak i dla społeczności międzynarodowej.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy