Abp Wesołowski wydalony ze stanu duchownego

Artykuł
Flickr/CC 2.0/dslrtravel.com

Oskarżony o pedofilię były nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Józef Wesołowski został wydalony ze stanu duchownego – podał Watykan, kończąc w ten sposób pierwsze postępowanie w tej sprawie przed trybunałem kanonicznym w Kongregacji Nauki Wiary.

Abp Wesołowski ma teraz dwa miesiące na odwołanie się od tej decyzji. Jednocześnie przed watykańskim wymiarem sprawiedliwości toczy się osobne, karne postępowanie w sprawie byłego nuncjusza, zdymisjonowanego przez papieża Franciszka w trybie pilnym w sierpniu zeszłego roku.

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło w komunikacie, że do tej pory abp Wesołowski korzystał z "pewnej swobody poruszania się". Teraz jednak – dodano – w związku z powagą stawianych mu zarzutów zastosowane wobec niego zostaną "stosowne środki".

Prokuratura zbada nową sytuację Wesołowskiego

Warszawska prokuratura okręgowa przeanalizuje nową sytuację prawną b. nuncjusza apostolskiego na Dominikanie – poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska.

Polskie śledztwo ws. ujawnionych przez dominikańskie media czynów polskich duchownych jest prowadzone od września 2013 r. Dotyczy podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych - jednym z nich miał być Wojciech G. (w lutym usłyszał cztery zarzuty), a drugim - abp Wesołowski. Według mediów wątek nuncjusza miał być umorzony przez warszawską prokuraturę, ponieważ dowody zebrane przez dominikańskich śledczych miały trafić do Watykanu, który prowadzi własne śledztwo (Wesołowski jest obywatelem Watykanu). Niedawno prokuratura wystosowała w jego sprawie dwa wnioski o pomoc prawną do Watykanu i Dominikany.

– To nowa sytuacja, o której nie jesteśmy jeszcze oficjalnie powiadomieni. Przeanalizujemy stan prawny i dopiero wtedy podejmiemy dalsze decyzje – powiedziała prok. Calów-Jaszewska. Analizowana ma być kwestia obywatelstwa byłego duchownego i możliwość ścigania go w Polsce.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy