A. Macierewicz: Siły afgańskie, dzięki polskiemu wsparciu, zdobyły więzienie w mieście zajętym przez Talibów

Artykuł
Antoni Macierewicz, szef MON
Telewizja Republika

Na dzisiejszej konferencji prasowej o szczegółach akcji uwolnienia 11 więźniów, przetrzymywanych przez Talibów, w której udział brały polskie jednostki, opowiadał Antoni Macierewicz, szef MON i gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– W akcji brały udział afgańskie jednostki sił specjalnych, przy wsparciu i długim szkoleniu polskich sił specjalnych. Akcja miała miejsce w prowincji Helmand, uwolniono w jej trakcie 11 więźniów, przytrzymywanych przez Talibów. Wszyscy uwolnieni to Afgańczycy, czterech policjantów, dwoje żołnierzy i czworo cywilów. Byli oni przetrzymywani przez cztery miesiące, torturowani, bici, straszliwie traktowaniu. Akcja miała miejsce dzięki naprowadzeniu uzyskanemu dzięki Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przy zaangażowaniu sił amerykańskich, wsparcia lotniczego i śmigłowcowego. To wielki sukces sił afgańskich, wyszkolonych przez polskie wojska specjalne. Akcja była szeroko komentowana przez prasę afgańską, która przekazywała wyrazy wdzięczności dla polskich żołnierzy – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Minister zdradził również więcej szczegółów dotyczących samej akcji. – Akcja polegała na zdobyciu więzienia w miejscowości w pełni opanowanej przez terrorystów. Wkład polskich sił specjalnych w przywracanie pokoju i bezpieczeństwa jest znaczący. Polscy żołnierze partnerowali tej operacji, było ich kilkunastu. Polscy żołnierze wspierali, planowali i towarzyszyli siłom afgańskim. Sami nie brali udziału w walce, ale towarzyszyli żołnierzom sił afgańskich. Polski udział to miesiące, a nawet lata pracy z siłami afgańskimi. To też zabezpieczanie całej realizacji. Polscy żołnierze nie prowadzą walki, doradzają, uczą, trenują. To nasz wkład w walk z terroryzmem – dodał minister.

Głos zabrał również gen. bryg. Sławomir Wojciechowski. – Operacja była starania przygotowane, zaplanowana, jej znaczenie jest dużo bo świadczy o samodzielności sił afgańskich, sukces o tyle większy, że odbył się bez strat. W Afganistanie jest obecnie 200 żołnierzy polskich, ale będzie ich 230, to m.in. siły specjalne i doradcy, wykonujący zadania na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jest też element wsparcia, to ochrona osób wykonujących zadania poza bazą – powiedział gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Źródło: TVP Info / MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy