1 stycznia w życie wchodzi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Artykuł
Fot. Flickr/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał, że od 1 stycznia obowiązywać będzie m.in. emerytura wolna od podatku do 2,5 tys. zł oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wsparcie dla rodzin z dziećmi między 12 a 36 miesiącem życia. Te rozwiązania będą kolejnym elementem walki ze skutkami inflacji – dodał.

Rzecznik rządu przypomniał rozwiązania, które wchodzą w życie od Nowego Roku, a które mają na celu wsparcie polskich rodzin oraz zniwelowanie skutków rosnącej inflacji.

Zaznaczył, że od stycznia wolna od podatku będzie emerytura tych wszystkich osób, których świadczenie emerytalne nie przekracza 2,5 tys. zł. – Skorzysta na tym 90 proc. emerytów. To będzie kwota nawet 2 tys. zł rocznie, które dodatkowo wpłyną do kieszeni emerytów dzięki kwocie wolnej od podatku – wyjaśnił.

– Te rozwiązania, które krytykowała część opozycji, będą również kolejnym elementem walki ze skutkami inflacji – ocenił Müller.

Przypomniał, że od 1 stycznia w życie wchodzi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wsparcie finansowe dla rodzin mających dwoje lub więcej dzieci w wieku pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia.

– W tym okresie, kiedy wsparcie finansowe jest szczególnie istotne (...), wprowadzamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Tacy rodzice dostaną 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące dla swoich dzieci po to, aby polepszyć jakość życia w tym czasie i żeby pokryć wydatki finansowe związane z utrzymaniem dziecka w tym okresie – stwierdził.

Zastrzegł, że składać wnioski o przyznanie tego świadczenia będzie można od soboty. – Po północy zostanie uruchomiony system w ZUS przez profil zaufany a za kilka dni również w ramach systemów bankowych. To aplikowanie odbywa się w całości drogą elektroniczną i jest bardzo proste, a świadczenia będą wypłacone w możliwie szybkim czasie – zapewnił.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy