22 października 2017 17:37

Znamy szczegóły nowej ustawy antykorupcyjnej. Jutro oficjalna publikacja

Kamiński, CBA, korupcja, kraj, Polska, Republika

Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

Opracowanie ustawy Mariusz Kamiński zapowiedział w styczniu, wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, na konferencji po przeglądzie resortów u premier Beaty Szydło.  

– Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe – zapowiedział Kamiński.

W ustawie ma zostać także uregulowany status tak zwanych sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym przypadku – jak mówił minister – chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku.

– Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy – podkreślił minister. Jak zwrócił uwagę, tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw. Zastępca Kamińskiego mówił wcześniej w mediach, że w ustawie będą nowe instrumenty i rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co ograniczy korupcję. 

dstvn24

OSTATNIE
Najnowsze

ŚWIDNIK 10/11/2017, WARSZAWA 11/11/2017, KRAKÓW 12/11/2017
Niedziala, 29.10.2017 godz. 11:00-16:00 PGE Narodowy - brama nr 2


DołączProgramy