16 maja 2019 8:48

WAŻNE! Mec. Obara: Niemcy zapłacili za wszystkie krzywdy wyrządzone Żydom, także na terenach okupowanych. Zaspokoili potrzeby, więc nie mogą być zaspokojone jeszcze raz

447, JUST ACT, deklaracja terezińska, mienie bezspadkowe, Obara, Mecenas, roszczenia, zspokojenie, żydów, mienie
Telewizja Republika

Gościem poranka w Telewizji Republika był mec. Lecha Obara, którzy rozwiał wszelkie wątpliwości odnośnie roszczeń niektórych środowisk żydowskich do mienia bezspadkowego na terytorium Polski. - Potrzeby zostały zaspokojone, nie mogą by zaspokojone kolejny raz – mówił mec. Obara.

- Odnoszę wrażenie żeśmy się nieco nakręcili. Warto przeczytać deklarację Terezińską. Jest zdanie, które może nas nieco nastraszyć - problem mienia bezspadkowego. A JUST ACT mówi tylko o raportowaniu – podkreślił mec. Lech Obara.

Gość wskazał, że wszystkie punkty deklaracji Terezińskiej są wypełniane.

- Spadkobierca osoby, która utraciła nieruchomość, może na drodze sądowo-administracyjnej dochodzić własności, tak jak mogą to robić obywatele Polski. Sprawa mienia komunalnego w przeddzień wejścia do NATO została uregulowane – mówił.

Mecenas mówił także o samym terminie „mienie bezspadkowe / bezdziedziczne”.

- Mienie bezspadkowe to termin z prawa rzymskiego. Jak nie ma spadkobierów to własność po zmarłej osobie, przejmował cesarz, królowie, potem robił to samorząd, skarb państwa. O tym mówi prawo rzymskie. Sejm Czteroletni tworzył w Polsce rozwiązania prawne dotyczące tej kwestii – tzw prawo Kaduka. W deklaracji Terezińskiej jest mały akapit dotyczący właśnie mienia bezspadkowego – mówiący, że należałoby je przekazać. Jednak w żaden sposób nie zmienione zostały u nas rozwiązania prawne, tym kto przejmuje własność bezspadkową jest ciągle państwo, samorząd – podkreślił.

(Czytaj także: Stanowczy głos prezydenta ws. roszczeń: Póki jestem prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, nigdy się na to nie zgodzę )

Mecenas przypomniał także istnienie immunitetu państwa.

- Instrument niemożności dochodzenia od państwa roszczeń od obywateli drugiego państwa. Dlaczego w sprawie mienia bezspadkowego miałby być wyłączony ten immunitet jeśli obowiązuje np. przy zbrodniach wojennych – wskazał mec. Obara.

Na zakończenie, gość Telewizji Republika powiedział także o tym, że na mocy umowy Luksemburskiej, Izrael uzyskał odszkodowanie za straty.

- Adenauer mówił, że trzeba zaspokoić potrzeby pokrzywdzonych także na terytoriach okupowanych. Zaspokajania trwały przez wiele lat i teraz żaden obywatel żydowski nie ma prawa do roszczeń, bo zostali zaspokojeni. Niemcy zapłacili za wszystkie krzywdy – moralne i materialne, wyrządzone Żydom także na terenach przez nich okupowanych. Zaspokoili, więc nie mogą być zaspokojone jeszcze raz – stwierdził na zakończenie mec. Lech Obara.

 

Czytaj także: 

Mosbacher zapewnia: ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń

Joanna Lichocka o „447”: to może być element wojny hybrydowej, po prostu rosyjska propaganda

 

PRTelewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy